| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a spus frecvent să citesc.
Nu mi-a plăcut de la bun început cititul, oricare fel de carte.Am trecut prin diverse lecturări la instituțiile de învățământ și nu mi-a îndreptat problema,din contră,de la excesul de studii în speranța unui viitor bun, am prins silă și ură de cărți ani la rând, fie că e roman SF sau ceva științific, etc. S-a generalizat cu atât mai mult că nu am reușit pe plan de carieră de la atâta citit și studiat!
În școala primară învățătoarea a recomandat Harry Potter și când am văzut grosimea cărții m-a marcat și nu mi-a trebuit niciun fel de lectură.
Am prins alergie la cărțile de dezvoltare personală din cauza unei persoane care mi-a oferit-o cadou de ziua mea în trecut. A fost un afront dar am citit-o că de, hai să văd despre ce e vorba, dar nu m-a ajutat cu nimic.
Găsesc o carte care să-mi placă și brusc îmi pierd interesul, nu o mai citesc cu lunile, se pune praful pe ea. Că e carte normală sau electronică, audio, detestul e la fel. E o pierdere chiar atât de mare defectul ăsta? Se mai poate îndrepta?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Câți ani ai? Dacă ești încă în gimnaziu se mai poate îndrepta, în rest foarte greu. În primul rând, trebuie să ai multă voință. Dacă nu ești sigur, spune familiei ce vrei să realizezi, iar ei îți vor oferi sprijin moral. Pentru început, ia o carte mică (vreo 100 de pagini) și citește câte 10 pagini/zi. Nu ia mai multe de 20 de minute (maxim) și, în felul ăsta, termini cartea în 10 zile (hai 12 dacă faci pauză în weekend). Pe măsură ce avansezi, începe să citești cărți tot mai lungi (recomand cărțile lui Jules Verne, sunt pline de suspans și abia le mai poți lăsa din mâna). Multă baftă!

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Sunt adult. Da, e greu.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău atunci. Încearcă totuși "rețeta" ce ți-am recomandat-o și scrie-mi dacă dă roade.

| anonim_4396 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Bine, mulțumesc

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma lasa sa iti trimit mesaj privat sad La unii pot, nu inteleg ce criterii se iau in considerare. Incearca sa imi trimiti tu un mesaj, vreau sa vorbim mai multe. Dar nu stiu cum putem face asta... poti sa imi lasi alta modalitate de contact cumva? Daca nu iti las eu happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru timidu89):

Inceraca asta

Dacă în secţiunea "Setarile contului meu"/"Editeaza profilul" la rubrica "Vreau sa primesc mesaje de la:" selectezi "Toţi membrii TPU", atunci îţi poate trimite mesaj privat ( chiar dacă este Junior )!

| timidu89 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ea imi poate trimite mesaj, eu nu pot sa ii trimit. Am setat deja sa primesc mesaje de la toti membrii TPU.

48 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil esti o persoana superficiala, careia nu-i place sa faca ceva temeinic, sau sa se ia un job in serios si sa-l termine.
Lucrurul asta te-ar putea afecta in viitor, pentru ca nu vei sta la nici un job prea mult, vei fii in continua miscare, nemultumire, plictiseala samd.
Poate este vremea sa incerci sa te schimbi, sa faci ceea ce nu ai facut pana acum, sa incerci sa descoperi si lucruri atractive la o carte groasa, cum ar fi un subiectul care iti place foarte mult.
Ai incearcat o carte de dragoste?
Incepe cu ceva usor, ceva mai subtire si treptat ti se va deschide, apetitul de citit.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Acum spui lucruri urâte despre mine din cauza uneia din întrebările mele anterioare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am referit strict la auto-descrierea pe care ti-ai facut- o singura, pe acest topic.
Uite o singura fraza, care spune totul:
"Găsesc o carte care să-mi placă și brusc îmi pierd interesul, nu o mai citesc cu lunile, se pune praful pe ea"

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da,din cauza traumei cu cărțile. După ce că nu mi-a plăcut, nici nu mi-a fost deschis apetitul din partea învățătoarei sau parintilor corect, am fost mai rău îndopată cu cărți!

| sierra1 a răspuns:

"Nu mi-a plăcut de la bun început cititul... E o pierdere chiar atât de mare defectul ăsta?"

e nuanțată problema...

spuneai "excesul de studii în speranța unui viitor bun" - despre ce vorbim mai concret?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

De la neplăcerea cititului inițial s-a ajuns la "tortură" in loc de îndreptare și pasiune pentru lectură, progres profesional și personal.
"Cine are carte are parte" - da, într-adevăr, nici naiba nu m-ar angaja cu toate cele citite și studiate, practicate chiar.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am ințeles. Intebam mai voalat: câtă carte/școală ai făcut (in exces spui tu)

| Catrice a răspuns:

Da,poți.
Mici mie nu-mi plăcea în școală tot din cauza ca eram forțat sa citesc ce mi se impunea, dar după am decis sa ma apuc și îmi alegeam ce-mi plăcea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa ai si o pasiune pentru citit.
Cauta sa gasesesti un loc prielnic cum ar fi parc. Schimband mediul poate iti vei regasi interesul.

| LoveSleep a răspuns:

Cititul nu mai e atât de important cum era acum ceva timp.
Acum ai sute de moduri prin care te poți informa și te poți dezvolta, pe toate planurile.
Dacă nu-ți place sa citești
, nu citi.
Gaseste-ti alte modalități de a creste intelectual.

| zurick a răspuns:

Nu ai trecut prin toate genurile măcar. Încearca ceva mai scurt, Oscar și tanti roz, are 70 de pagini parcă și e superbă.

| anonim_4396 explică (pentru zurick):

Sunt infinite, nu le pot parcurge pe toate. Măcar câteva.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca ceva de Thomas Hardy.
Doi ochi albastri
Departe de lumea dezlantuita
Jude Nestiutul
Tess D'Urbervilles

Daca acestea nu te atrag macar putin, poti sa te orientezi spre altceva, caci nu vei gasi placere in citit.
Insa daca iti plac, mai am si alte recomandari.

Ps: spuneai ca ai depasit varsta copilariei, si dupa nick, esti fata.
In acest caz ar fi indicat sa uiti de Jules Verne, cartile alea produc extaz la varste mai fragede. (sa nu mai spun ca unele prezinta aspecte mai tehnice, descoperiri, inventii, si nu orice fata e data pe spate de asa ceva)

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Jules Verne după părerea mea nu ar avea o vârstă (numai copii sa le citească). Cu cat sunt mai complicate, cu atât există șansa să le citesc și înțeleg mai greu.

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea e sa încerci sa nu mai fi sensibil și sa nu te lași marcat sau influențat de persoane sau întâmplări care nu sunt importante. În fond faci ce vrei, cititul ar trebui sa fie o placere dacă ai timp dar dacă ție nu îți place nu te poți forța

| StrongHeart a răspuns:

Nu citesti ce trebuie, mie mi s-a intamplat sa pun mana pe o carte Harry Potter cand aveam 10 ani si am citit vreo 4-5 volume pentru ca m-a prins povestea,apoi pauza mult timp la citit,am citit foarte putin in scoala ca nu aveam rabdare,dar de exemplu cand m-a prins acum un an interesu pentru boli mintale am citit o carte despre asta in cateva zile,apoi am citit despre istoria culturii si civilizatiei,dar cautam ceva mai mult, am inceput sa citesc in paralel si biblia, singura problema la mine e ca atunci cand citesc, imi e foarte greu sa termin o carte, ma apuc de mai multe carti in acelasi timp si nu termin niciuna, iau doar informatiile care ma intereseaza.
Eu raman la ideea asta.Te ocupi de lectura cand esti singur, nu ai nimic care sa te distraga si gasesti un subiect care te intereseaza.Atunci,cand vei da de o carte interesanta nu o sa iti vine sa ii mai dai drumul din mana.
Eu unul, nu sunt fan al cartilor electronice.
Chestia cea mai importanta e sa citesti din curiozitate, in niciun caz din obligatie.

| Vântulalb a răspuns:

Te-ai speriat de grosimea unei carti, nu de continut?

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Atunci da. Eram mică, ce să-mi ceri? Acum trec cu vederea și aleg altceva dar cu greu.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune ca sunt utilizator junior si nu pot raspunde la mesajele acestui utilizator. Lasa-mi o modalitate de contactwinking iti lasam eu dar nu pot crying

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Și eu sunt inca junior și pot trimite. Am primit ceva distinctie pe TPU, habar n-am, dar tot junior sunt.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Statutul de utilizator junior nu permite sa trimiti mesaje acestui utilizator. Cum facem sa vorbim privat? N-ai grija ca ramane secret.

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Ar fi WhatsApp dar nu se poate sa afișăm.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici prin litere nu merge? ori las eu adresa de Facebook a unui cont?

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Înainte de toate, ai până în 32 de ani sau peste? Acel 89 din contul tău e anul tău de naștere? Nu am Facebook iar Instagram-ul nu îl dau.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 31 ani. Implinesc 32 saptamana viitoare. Iti lasam nr de whatsapp dar nu pot sa trimit mesaj privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e o pierdere. Poți trăi și fără. Dar ai macar alte activități care îți folosesc creierul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Desen,pictură,editări video, fotografie, animații 3d. Se pune in calcul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da.

| Mopmop a răspuns:

Mda... vad ca nu prea accepti usor critici constructive...la varsta de 7 ani am citit Shogun si Nobila casa de James Clavell si am trecut fluierand prin Jules Verne. Pentru a fi pasionat de lectura iti trebuie exercitiu. Era o replica celebra a lui Dem Radulescu gen " eu nu citesc carti pentru ca ma adoarme" nu stiu daca am citat exact insa cred ca ai prins ideea.

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Sunt și cărți care mă adorm. Somnifer ideal. Nu glumesc. Și în timpul studiilor mă mai apuca somnul din când în când. Foarte puține cărți sunt care nu mă adorm și îmi plac.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e grav tanara domnisoara. Insa vei supravietui cred. O curiozitate personala daca imi permiti. De ce ai ales numele asta de utilizator?

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Ce aveți cu numele meu de utilizator? E ca oricare altul.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu am nimic impotriva insa nu ma pot abtine sa nu il iau in calcul atunci cand iti citesc intrebarile si raspunsurile pe care le dai. Oricum era doar o curiozitate.

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Nu ai comentat extrem de negativ, deci te iert. Altfel era grav.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am mai linistit acum ca spui ca m-ai iertat. Trebuie sa fim toleranti unii cu altii!

| Lizuca1234 a răspuns:

Cand citim O CARTE, mintea noastra se relaxeaza si ne transpunem in ea, traind acolo. nu se compara cu cartile electronice si etc. stiu multe persoane carora nu le place sa citeasca dar chiar sa urasca cititul...e prea de tot.aici vorbim despre dezvoltarea noastra psihica. pari sa fi un gen de om putin superficial, sincer. in aceasta era in care traim, cu atat de mult haos si zarva, o carte ma linisteste, pe mine personal. bine, trebuie sa fie ceva pe placul meu. o parte a draperiei trasa, pe cealalta intra lumina, stau in pat, am perne pufoase in jurul meu si un ceai. liniste si o carte. ce poate fi mai frumos?

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Ce aveți toți cu mine de îmi spuneți superficială? Sunt traumatizată cu cărțile și voi spuneți cu totul altceva.Nu mă înțelegeți deloc.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nimic cu tine. tocmai ti-am explicat mai sus, dar vad ca nu ai prins decat partea cu superficialul.

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Frumos ar fi pentru mine să mă primească cineva într-un proiect pe ceva ce îmi place și mă pricep așa la nivelul ăla apoi să mă formez cu ajutorul lor, nu sa fiu respinsă în continuu din diverse motive!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Traumatizata ai fi fost daca te batea careva sa citesti, sau in timp ce citeai. Buba e ca de mica nu ti-a insuflat nimeni pofta de citit si cam acolo ai ajuns. Plus de faza cu vai ce groasa era Harry Potter... detectez si ceva lene/comoditate aici. Deja daca esti adult nu iti pot recomanda mai nimic, sincer. Ideea e ca mai ales in epoca in care traim e foarte greu sa te mai apuci sa citesti, insa totusi sunt multe chestii de facut apropos de dezvoltare personala - nici mie nu imi plac chestiile alea, sa fiu sincer. Ai putea incepe cu niste podcasturi care discuta chestii concrete. De exemplu Vast and Curious cu Andreea Rosca sau Mind Architect, ambele in romana.

| GhostRider2535 a răspuns:

O carte gen dezvoltare personala? sau Comportament Alpha

| anonim_4396 explică (pentru GhostRider2535):

E același lucru. Sunt toate la fel.