| Xaio123 a întrebat:

Mihai Eminescu a scris poezii de dragoste, poeziile lui avand de obicei tema iubirii. In poeziile celoralalti poeti care e tema textului care predomnia (cum e la Eminescu iubirea pentru ca a scris poezii de iubire si la Stefan Augustin Doinas natura)

Răspuns Câştigător
| almirock a răspuns:

Dragostea este un lait-motiv al multor autori, nu doar Eminescu, gândește-te la Nichita Stănescu, Alexandru Macedonski, Ion Minulescu... O temă interesantă ar fi la Tudor Arghezi - tema vieții în închisoare, de exemplu. Contează foarte mult și la cine te referi, la ce autor exact...

1 răspuns:
| 3amthinking a răspuns:

De obicei poetii scriu despre natura, anotimpuri ( Vasile Alexandri)...