| Andraaaadaaaaa a întrebat:

Modul în care ne percepem, ne influențează comportamentul? De ce

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Da. Tu numai cu tine poti comunica cel mai "rapid" intr-atat incat sa te percepi. Comportamentul adoptat este cauzat de acest mod de a te percepe.

| siriusblack98 a răspuns:

Evident ca ne influenteaza comportamentul. De ce? Pai este foarte simplu: Daca Alexandru are o stima de sine scazuta si se considera inferior fata de restul ca urmare a unor abuzuri psihologice din trecut, atunci se va comporta diferit si in viata de zi cu zi. O sa fie extrem de reticent in ce priveste comunicarea si interactiunea cu oamenii, umil, usor de influentat si de intimidat iar lista poate continua. Daca Alexandru in schimb are o parere foarte buna despre el insusi, atunci increderea in sine este si ea plasata la o cota inalta. Ceea ce il face pe Alexandru un om indraznet, sociabil si posibil impunator/dominant.

| zilog a răspuns:

Este normal acest lucru dacă tu te percepi că nu poti sa mergi intre 2 blocuri pe sârmă atunci nu este normal să te bagi să mergi pe sârmă intre 2 blocuri!

Dacă tu te percepi că nu încapi printre-o garuă nu trebuie să ai un comportament tâmpit și să te bagi să te întepenești in gaura respectivă și să mori acolo cum am făcut eu la mare la topoganeele alea cu doua tuburi impletite m-am blocat acolo si eram să mor inecat pentru că alea au fost gândite pentru oameni mai subțiri de cât mine!

asa că este bine să ai o percepție corectă si un comportament adecvat analizei corecte despre persoana ta!

| StefanChriss a răspuns:

Mi se pare foarte logic. Atunci cand iei o decizie sa faci ceva, o iei bazat pe ceea ce consideri ca poti sau nu poti face. Prin urmare, modul in care ne privim pe noi insine ne influenteaza alegerile facute in viata si deci comportamentul.
Ca sa dau un exemplu, daca esti o persoana cu stima de sine crescuta, ai mai mult tupeu, nu esti obisnuit sa fii refuzat, ai impresia ca ceea ce faci tu este bine si ca o sa iasa bine orice iti propui, ca esti mai bun decat majoritatea celor din jur samd. prin urmare o sa te si comporti ca atare cu cei din jur.

| AlexAL275 a răspuns:

Tu ce crezi? Ipotetic vorbind, dacă tu te-ai percepe ca fiind o persoană timidă, crezi că asta nu ți-ar afecta acțiunile viitoare? Modul în care ne percepem are și el un rol important în influențarea comportamentului, bineînțeles mai este și mediul din care faci parte care-ți influențează foarte mult comportamentul, precum și modul în care reacționezi la anumite lucruri, ce experiențe ai avut în viață și ce alegeri ai făcut. Eu mă percep ca fiind o persoană timidă, leneșă, e și normal să-mi influențeze comportamentul, pentru că asta cred eu despre mine. Dacă cred că nu sunt bun de nimic și repet în sinea mea sau cu voce tare acest lucru, aceste cuvinte vor fi preluate de subconștient care le va percepe ca pe o comandă, e ca și cum ai scrie un program pe care-l pui să facă un anumit lucru. Sper că ai înțeles ceva! Cert este că modul în care ne vedem are influențe și asupra comportamentului.

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Pai hai s-o luam practic, daca tu te consideri urata, tu asta vei incepe sa crezi si te vei comporta altfel, adica vei incepe sa te ascunzi, sa te izolezi... Deci da, modul in care ne percepem ne influenteaza comportamentul

| Kylo a răspuns:

Eu zic că da, deoarece, de exemplu dacă te crezi o persoană pozitivă vei pozitiv doar din cauza faptului că tu te percepi așa