| Andr33a123 a întrebat:

Neata TPU! Ceva carti de aventura stiti? Sa fie interesante.
Funda la cele mai buna
Ps scrieti si autorul

Răspuns Câştigător
| ChE a răspuns:

Aventurile lui Sherlock Holmes
Robin Hood: Henry Gilbert
Cei trei muschetari: Alexandre Dumas
Insula comorii:Robert Louis Stevenson
Calatorie spre centrul pamantului:Jules Verne
Ultimul mohican:James Fenimore Cooper

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav în 2013.

| suffarstar a răspuns:

Citeste si nu vei regreta o secunda:
-Tarzan din neamul maimutelor
-Intoarcerea lui Tarzan
Autorul Edgar Rice Boroughs
Povestea este foarte mult diferita de clasicul desen animat, nu seamana de loc.

| mimiwewem a răspuns:

Cei trei mușchetari: Alexandre Dumas

| Euletitia a răspuns:

Buna! Citeste "manastirea din Parma", de Stendhal. E o carte scrisa de un clasic al literaturii franceze, cu un stil ireprosabil, impletind romanul de actiune si aventuri cu cel de dragoste si cu cel de fictiune istorica, prezentand intrigile incurcate ale nobilimii de la curtea princepeului de Parma, in care Fabricio del Dongo incerac sa devina urmasul la scaun a arhiepiscopului, ajunge in inchisoare si cunoaste o mare iubire ce ii va schimba viata: Clelia Conti. Din pacate, finalul e tragic pentru ambii indragostiti, dar autorul pune mult prea putin accentul pe nenorocirile de la sfarsit, el preferand sa descrie dorinta arzatoare dintre Fabricio si Clelia de a fi impreuna si a se iubi in ciuda convientiilor civile si socilae(ea a de venit sotia marchizului, el e un preot catolic debutant, deci trebuie sa-si pastreze castitatea), gasind chiar calea de a inclaca juramantul facut de ea Maicii domnului de a nu-si mai vedea vreodata barbatul iubit. e o carte frumoasa, cu multa actiune, care nu te va lasa nicio clipa sa te plictisesti sau sa-ti doresti sa intrerupi lectura ei. Am citit-o mrecent si inca am ranmas sub impactul acestei capodopere a literaturii franceze, chiar daca dupa dansa am mai citit cateva carti, insa niciuna de acest nivel. Sper sa o alegi si tu. Lectura placuta iti doresc!

| KateMiddleton a răspuns:

Copiii capitanului Grant de Jules Verne

| dienuta1990 a răspuns:

Ocolul pamantului in 80 de zile-Jules Verne
Calatorie spre centrul pamantului-Jules Verne
Trei saptamani in balon-Jules Verne
Calatoriile lui Guliver
Aventurile lui Tom Sawyer si a lui HUCKLEBERRY FINN-Mark Twain
Colt alb -Jack London
Oliver Twist-Charles Dickens
Print si cersetor -Mark Twain
MINUNATA CALATORIE A LUI NILS HOLGERSSON de Selma Lagerlof
Sper sa-ti placa propunerile mele si sa le si citesti.

| yo547 a răspuns:

Buna-Robin Hood.

| alexuthza a răspuns:

Testamentul incasului:Karl May
Cinci saptamani in balon:Jules Verne
Luna noua:Stephenie Meyer
Hotul de carti : Markus Zusak
Clubul micinosilor :Celeste Bradley
Stapanul umbrelor:G.P. Taylor
Domnisoara christina, sarpele-eliade.rem si orice a scris cartarescu.
sper ca te-am ajutat laughing

| AnnMirele a răspuns:

Călăreţul fără cap-Mayne Reid
Corsarul Negru/Regina Caraibelor-Emilio Salgari
Testamentul incaşului-Karl May
O lume dispărută-Sir Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes(E detectiv, dar are şi aventură)-Sir Arthur Conan Doyle
Iliada-Homer
Odiseea-Homer
Eneida-Pablius Virgilius Maro(Zis simplu Virgiliu)
Omul Invizibil(Are şi aventură şi SF)
Lectură plăcută!
Sper să-ţe placă, şi să alegi măcar una.