| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeți ca în 5 ore de lectura aproximativ 55 de pagini citite sunt puține?
Citesc al naibii de încet.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce rost are sa citim mult daca nu retinem nimic? 5 ore e mult in fapt, ai recapitulat paginile apoi, citesti 5 pagini iar citesti iar citesti macar de trei ori, stiu ca nu avem timp ca facem selfie pe Facebook dar macar sa ramanem cu ceva din ceea ce citim

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Eu citeam (cand eram tanar) un roman (250-300 pagini pe zi) dupa venirea de la scoala. Acum dureaza 2-3 zile la circa 3-4 ore pe zi. Depinde si de numarul de pagini.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Îmi amintesc și eu că odată eram la bunica, m-am trezit pe la vreo 6 și m-am apucat de citit până pe la 10 terminasem de citit cartea. De acolo am rămas cu asta ca trebuie sa ma trezesc devreme sa fac ceva în privința cultivării. happy
E enervant, știi? Eu am rămas în priza, însă sunt obosit și de dimineață trebuie să mă trezesc la ora 5, și trebuie sa ma odihnesc. Altfel e și mai nașpa dacă nu dorm și continui sa citesc. Pana mea. Ca renunț la cititul asta...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lectura este de multe feluri. Cititul rapid nu ajunge la înțelegerea profundă.

| Catrice a răspuns:

Da' ce, analizezi fiecare cuvânt în parte, găsești alte continuări la povestire? Ar însemna 11 pagini/ora... nu vreau sa știu ce o sa faci la facultate, dacă ai 2-3 cursuri de 100 pagini care trebuiesc citite pana a doua zi.

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt cam foarte putine laughing. Ar trebui sa-ti ia un minut/doua sa citesti o pagina.

| Plato a răspuns:

Sunt relativ putine, dar nu are absolut nimic. Chiar e irelevanta viteza cu care citesti. Te poate chiar ajuta putin ca citesti incet, intelegi mai bine.
Conteaza sa citesti, nu conteaza cat de repede.

| FaraNumePls a răspuns:

E mult lol, gandeste te ca altii citesc o carte intreaga in orele alea )) dar acum depinde si varsta ta dar si cartea. Eu spre exemplu pana acum un an si ceva nici nu citeam, daca ma pune proful sa citesc o carte plictisitoare imi ia ceva. Dar daca e o carte pe care o aleg eu si se citeste usor atunci o termin in maxim o zi. Incearca sa citesti in gand, ajuta.

| Yurisa a răspuns:

Si eu laughing

| DanielDanny a răspuns:

55 pagini in 5 ore? Eu nici 10 pagini nu citesc pe ora... Daca citesti repede nu mai intelegi nimic!

| 0k8 a răspuns:

Eu citesc 1 pagina / 2 minute, poate ai dyslexia