| Aricel650 a întrebat:

Nu o sa salut TPU ca toată lumea face asta oricum. Am nevoie de ajutor. Pentru că doamna de romana ne-a dat 8 cărți de citit pe care nu le-am citit logic (lipsa de timp) imi puteți spune câte pagini au cartile:

Matilda
Harry Potter și prizonierul din Azkabastan (am uitat numele inchisorii)
Zambeste de Raina Telgemeier
Charlie si fabrica de ciocolata
Ocolul Pământului în 80 de zile
Ms!

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Lipsă de timp, zici? Caută cărțile în pdf sau, în cel mai bun caz, le poți cauta în librării online, iar acolo în descriere îți spune și câte pagini are cartea. Cea mai simplă variantă.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Zi mai bine ca iti este lene sa le citesti.

| Plato a răspuns:

Lipsa de timp? laughing
Dar ce ocupatii ai? Ai copii, familie, munca?

| CCCatch a răspuns (pentru Plato):

Cine eşti tu să judeci? Hai pleacă în pana mea de cârcotaş că e plin internetul.

| RoCkKiD a răspuns:

Cartile alea sunt relativ scurte, le dai gata intr-o luna numai cat timp iti faci treburile pe WC..si sunt si faine.

| Raven a răspuns:

Matilda 260-272 pagini (în funcție de ediție și formatul cărții)
Charlie şi fabrica de ciocolată-200 p
Harry Potter și prizonierul din Azkaban 460 p
Zâmbește!-214 p
Ocolul Pământului în 80 de zile-între 176-240 (sunt mai multe ediții în librării)

| Yurisa a răspuns:

Depinde de editura, de cat de mare e scrisul, mai bine fugi la o librarie/ biblioteca si ne zici tu laughing
Daca faci asa la carti din astea usoare, la Morometii ce o sa mai zici?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită-te pe goodreads

| iamprettybored a răspuns:

De menționat că timpul de citire depinde mult prea puțin de numărul de pagini și mult mai mult de: 1. ritmul tău de citire, 2. conținutul cărții, 3. dacă îți place sau nu.

Îți spun sigur de Harry Potter că e super tare, probabil unele din cele mai palpitante cărți scrise vreodată, puțină descriere, multă acțiune, stăteam cu sufletul la gură să aflu ce se întâmplă, săream paragrafe ca să aflu mai repede ce urmează, apoi mă întorceam înapoi să citesc ce am sărit laughing Îți ia maxim două-trei zile să o citești dacă te ții de ea, nu-i lungă și e ușor de înțeles, se parcurge repede.
Charlie și Matilda au fir narativ redus în comparație cu Harry Potter și personajele sunt mai puține. N-au multe pagini, cred că ai putea să le termini pe fiecare într-o zi, două maxim.

Zâmbește am văzut că are 200 și ceva de pagini, e o carte de copii (preadolescenți), mi se pare că e în format de benzi desenate (comics), deci dialog și poze, îți ia cam două ore genul ăsta de carte.

Ocolul Pământului tot așa, are cam 200 de pagini, nu-i chiar de copii dar e literatură universală de valoare, e de aventură, sigur nu-i greu de citit. Tot o zi-două maxim.

(Dacă stai toată ziua acasă să citești, îți garantez că poți să citești cel puțin o carte pe zi, poate chiar mai mult, dar probabil ai și școală).

Baftă! Bucură-te că te pune profa să citești cărți faine, o să-i mulțumești mai târziu!

| Tobessjd a răspuns:

Depinde de editura etc.Incearca să citești macar rezumatul de pe net.Am auzit că sunt interesante cărțile mai ales Harry Potter(l-am citit).
PS:Azkaban*