| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce este cu scriitorul Stephen King, am auzit ca scrie carti de groaza si am zis sa nu citesc niciuna dar totusi am vazut filmul The green mile, regizat dupa cartea lui si mi-am zis ca poate nu toate cartile lui sunt de speriat, asa ca vreau titluri din cele care nu sunt de groaza, ma intelegeti voi

Răspuns Câştigător
| lili23 a răspuns:

Pai... ar fi asa:

- marsul cel lung (aparauta sub pseudonimul Richard Bachamn) - preponderent psihologic
-lucruri pretioase - manipulare in masa
-duma key - usor poltergeist (nu mai mult decat shining)
-mobilul- scenariu apocaliptic
-talismanul - combinatie intre lumea reala si una paralela
-blaze (richard Bachman)- incercare de roman politist scris prin prizma "criminalului"
spor la citit

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca tot preferi filmele, iti recomand Misery, tot dupa Stephen King. E super misto. Ala are oarece caracter Horror.

| Zeflemitoarea a răspuns:

E un scriitor care merită să-i citeşti fiecare carte, indiferent dacă e horror sau nu.

| Tmcn a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar tocmai pe asta se bazeaza romanele lui : sunt de groaza. Totusi nu vad cu ce te deranjeaza.

| Gabi20CM a răspuns:

Am un prieten care este innebunit dupa Stephen King :)).Iti recomand The Shining ii foarte tare carte dar ai aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Stephen_King toata lista... Daca ti-am fost de ajutor astept funda :). Noroc.