| AvalohAlyn a întrebat:

O carte buna face cat 2 filme.
Ce parere aveti de aceasta afirmatie?
E adevarata/falsa?
De ce?

Răspuns Câştigător
| Georgex12 a răspuns:

Depinde din ce perspectiva vrei sa privesti. Decizi doar tu daca vrei sa fie adevarat sau fals.

Spre exemplu, din perspectiva mea spun ca nu ai cum compari o carte cu un film sau invers. Este o afirmatie prea generalista. Dar sa mentionez 2-3 diferente:
- Cartea ofera foarte multe detalii dar acestea le vei uita dupa 2 saptamani in proportie de 70-80%. (creierul uman retine doar 20% din ceea ce citesti tu)
- Filmul ofera mult mai putine detalii, iti poate transmite sentimente, stari ceea ce face sa retii pana la 50% din informatii. (creierul uman retine pana la 50% din imaginile auditive si vizuale mai ales daca acestea sunt accentuate cu sentimente)

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Corect.in carte sunt date mai multe detalii, pe cand producatorii filmelor de cele mai multe ori nu le pot reda.pe sticla.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca filmele sunt proasta atunci da, este adevarata. Daca nu, este falsa.

| Teardrop a răspuns:

Ce prostie.
Nu poţi măsura calitatea unei cărţi în calitatea unui film.
Amândouă au la bază arta, şi n-ar trebui să încercăm să le mai batem cap în cap.
Am văzut filme mult mai proaste ca şi cărţile, filmele care nu se ridică la nivelul cărţilor, filme la fel de buna ca şi cărţile, şi, mai rar, filme mai bune ca şi cărţile

| DanielPH a răspuns:

Poti lua aceasta vorba si altfel :
Un prieten vechi face cat doi noi.
O femeie buna face cat doua *****.

Eu zic ca este destul de adevarate si voi argumenta:
Cartea : o citesti, iti imaginezi, inveti niste informatii, o poti povesti.

Filmul : Il asculti, multe lucruri se pierd, nu este in tocmai ca povestea reala, de multe ori suntem atenti la imaginile vizuale ci nu auditive.

Cartea te invata ceva, ceea ce face cat doua filmewinking

| cornelmircea1980 a răspuns:

Parerea mea fals pentru ca nu imi place sa citesc carti

| Biiskrem a răspuns:

E falsă.
O carte bună nu are ca termen de comparație /de măsurare un film ( sau mai multe, oricâte ar fi ele ).
Are o altă carte. Și atât.
Pentru că în ceea ce privește un film, imaginile sunt în fața ta, în fața ochilor tăi. În cazul unei cărți, imaginile sunt în spatele ochilor tăi.
Restu-i moartea căprioarei, dacă stai bine cu bibilica înțelegi.

| maxcalin a răspuns:

Un film bun face cat 2 carti big grin

| sontzy a răspuns:

Sau cartea bate filmul tongue