| Vernusio a întrebat:

O carte care promite sa te vindece sau sa te ajute intr-un fel?

Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Cartile sunt excelente pentru dezvoltarea ta personala si mintala, dar pana la urma totul depinde de tine, daca vrei sa inveti vei invata, daca vei pune la indoiala fara sa cercetezi nu vei invata nimic constructiv, doar sa fi un snob.Eu iti recomand o carte care mie personal mi-a deschis noi pasaje in catacombele lumii moderne, e foarte scurta avand 148 de pagini, o poti citi foarte repede dar eu am terminat-o in mai mult de o luna deoarece la fiecare pagina gasesti ceva care te pune pe ganduri si te face sa meditezi asupra aspectelor prezentate, luminandu-ti mintea si provocandu-ti o eventuala revelatie, este vorba de cartea Zambeste Fricii de Ghogyam Trungpa.De promis nimeni si nicio carte nu poata sa-ti promita ca o sa te vindece si daca o face,persoana respectiva minte cu nesimtire,totul depinde de tine,daca vrei sa te vindeci si esti deschis oricarui sfat bun citeste cartea si tot timpul cand iesi pe strada sau cand ai o conversatie cu un om sau doar il observi,incearca sa vezi lucruri pozitive in acel om deoarece daca tu vezi in alti oameni lucruri pozitive pe care tu momentan nu le ai,esti cu un pas mai aproape de a le obtine,daca vezi doar lucruri negative inseamna ca nu vrei sau nu esti pregatit sa te vindeci, trebuie sa dai tot ce poti sa uiti trecutul, sa-l privesti ca pe o experienta din care ai invatat si pe baza caruia tu ai ajuns ceea ce esti azi, un om care doreste multe de la viata si este deschis oricarei sugestii, in carte o sa gasesti multe sfaturi, aplica-le tot timpul si ai sa vezi schimbarea si in general cand un om bun iti da sfaturi incearca sa le asculti si fi recunoscator pentru tot binele primit.

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Sa te ajute sa ce?
Nu exista asa ceva.
Sa nu crezi ca daca citesti o carte te vei schimba peste noapte.
Ai nevoie sa iesi din zona de comoditate si sa pui in aplicare ce ai citit.
Si uite asa apar blocaje, temeri si retineri.

| Caro34 a răspuns:

Din orice carte poti invata ceva... Incearca si pe net filme motivationale, de ex. "The Secret". Il gasesti si subtitrat in romana! E dragut si te ajuta sau macar iti da curaj, iar asta face mult! Numai bine!