| sickkkkkk666 a întrebat:

O carte interesanta, moderna, imi puteti recomanda, ceva amuzant sau nu stiu, dar sa ma ajute sa imi si dezvolt vocabularul? Va rog. happy

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Daca te atrage genul serios/hazliu/naucitor, incearca Gilbert Sinoue - Tacerea lui Dumnezeu.
Daca vrei ceva mai lejer, "de vacanta", orice gasesti de Matthew Rilley (de preferat toate, pentru ca desi nu este o conditie, ar trebui sa le citesti in ordinea publicarii).
Daca vrei ceva super serios, Gregory David Roberts - Shantaram.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, dacă tot e vacanță sunt sigură că vrei ceva mai lejer așa că poftim :
The vampire diaries
Academia vampirilor
Cronicile Casterilor
Instrumente Mortale- Cassandra Clare
Dispozitive Infernale - Cassandra Clare
Doamna de la Miezul Nopții - Cassandra Clare
Harry Potter ( clasic dar foarte amuzant)
Cronicile familiei Kane
Percy Jackson
Magisterium
Caraval
Regina Roșie
Tara Duncan
Cu astea sigur îți vei dezvolta vocabularu și sunt lecturi ușoare așa că nu te vei plictisi prea ușor, dar deși sunt puține titluri te avertizez că majoritatea lor sunt serii de cărți așa că sigur vei avea cu ce să îți ocupi timpul!