| RoxyRoxana200 a întrebat:

O facut sau a facut? S-o dus sau s-a dus? E bine sa vb cu s-o sau cu s-a?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Corect e s-a dar spre exemplu eu sunt de prin maramures si atunci automat ma mai scap si in scris si spun unele cuvinte expresi sau exemplul tau s-o

| N0xEterniS a răspuns:

A facut, s-a dus, e mai bine sa vorbesti cu s-a inloc de s-o.
''o''-ul respectiv vine de la moldoveni, nu rade nimeni de tine daca spui '' o facut'', '' s-o dus'', dar corect este ''a facut'', ''s-a dus''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde in ce regiune a tarii stai.De exemplu in Moldova se vorbeste asa... ''s-o dus'', s-o facut. etc. etc.

| stupuantoniaandreea a răspuns:

Normal se vorbeşte cu s-a dus a facut