| AvalohAlyn a întrebat:

O parere,un sfat ceva:de maine vreau sa ma apuc de citit intens,un asa zis"Maraton de citit" si sa las internetul si toate astea,jocurile, calculatorul etc

Vreau sa citesc toate cartile necitite din biblioteca mea..Am cumparat foarte foarte multe si nu le-am citit,adica am citit putine, putin de tot pasionandu-ma foarte mult statul pe PC si gamingul.Nu ca nu mi-ar placea sa citesc (chiar imi place,mi se pare destul de fain)dar aman mereu si aleg PC-ul in detrimentul lecturii si de maine sunt hotarat sa schimb asta, sa ince INTENS sa citesc..Si automat nu voi mai intra nici aici pe site (deci ati scapat)

Ma intrebam asa:

1.Ce beneficii are lectura intensa de carti?
2.Ce beneficii are cititul de carti in general?
3.Cand devii cu adevarat cult si inteligent datorita cartilor?
4.Cum si in ce ritm e indicat si e normal sa citesti ca sa citesti o carte pe saptamana?
5.Ce domenii ma sfatuiti sa aleg? Unul pe care il aleg eu,obligatoriu este religia, crestinismul.happy
6.Cate carti trebuiesc citite ca sa iti formeze deja o cultura generala si informationala vasta si sa iti schimbi vocabularul, limbajul sa devii un om macar mai inteligent cu 40%?
7.E sanatos d.p.d.v medical(oftalmologic) sa citesti foarte mult? Cat recomandati sa citesc pe zi? Cate ore?
8.Ce carti imi recomandati voi si de ce?(ceva foarte important)
9.Ce credeti despre decizia mea?

Voi ati facut vreodata o lectura intensa sau un "maraton de citit"?
Ce beneficii si ce rezultate pozitive s-au vazut in gandirea,limbajul si viata voastra?

Ma gandem sa incep cu crestinismul si lectura de carti motivationale(ca sa ma dezvolt,sa ma schimb in bine), dezvoltare personala si filosofie...ma gandeam sa las cartile de beletristica,sa nu citesc acest gen fiindca nu prea ma ajuta cu nimic,asa in viata,la gandire findca sunt doar povesti,fictiuni,personaje imaginare.happy

Cu ce domeniu ar trebuie sa incep lectura intensa si ce rezultate credeti ca s-ar obtine?
SI cate carti ar trebui sa citesc ca sa intru in "breasla intelectualilor" dar mai ales sa mi se transforme,dezvolte gandirea,limbajul,vocabularul,cultura generala si mai ales felul de a fi?
Alte sfaturi?

happy happy happy Multumesc anticipat.

Maine o sa incep cititul intens,hotarat fiind foarte si gata cu PC-ul si tot ce tine de el pentru o perioada.happy
Credeti ca e o idee buna asta?
Va urez o noapte linistita,odihnitoare, placuta.

Iar pe mine sa ma lumineze si calauzeasca...cartile si Dumnezeu..in viatahappy

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricand este bine sa citesti, dar nu trebuie sa fii atat de incrancenat, fiindca incrancenarea iti va strica placerea cititului. Citeste din pasiune, nu din ambitie.
Raspunsurile mele pe scurt sunt cam asa:
1. Afli foarte multe, iar informatiile sunt mai valoroase decat banii.
2. E aceeasi intrebare ca 1.
3. Nu exista un moment in care devii cult si inteligent. Inteligenta ti se dezvolta de la nastere pana pe la 17-18 ani, apoi ramane doar sa conservi ce ai obtinut. Cult esti cand stii multe, in general ajungi la o cultura multumitoare dupa 12-15 ani de citit intens.
4. Nu exista un ritm normal sau unul anormal. O carte pe saptamana este un ritm foarte lejer, ajunge sa citesti un pic mai mult de o ora pe zi, este ritmul celor care lucreaza mult.
5. Alege domeniile care te pasioneaza. Evita asa-zisle carti motivationale si de formare personala, sunt o mare pierdere de timp. Citeste clasicii rusi, citeste multa poezie, citeste-l pe Shakespeare (de preferat in original daca stii engleza), citeste-i pe antici.
6. In primul rand bibliografia scolara: marii poeti si prozatori incepand de la Homer si Ovidiu si terminand cu Cartarescu si Bukowski.
7. Cu lumina potrivita si tinand cartea la distanta adecvata poti citi oricat de mult. Se considera ca o ora de televizor echivaleaza, ca oboaseala oculara, cu 8 ore de citit. Deci in loc de un film de doua ore, poti citi 16 ore, avand exact acelasi efect asupra ochilor.
8. Intr-o ordine oarecare: Homer, Ovidiu, Eliade, Creanga, Eminescu, Shakespeare, Dostoievski, Tolstoi, Gorki, Garcia Marquez, Esenin, Dante, Solohov, Cervantes, Mark Twain, Hemingway, Kafka, Caragiale, Blaga, Cartarescu, Omar Khayyam.
9. E o decizie minunata, care merita pastrata toata viata.

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult, sunteti obiectiva mereu si stiti ce inseamna munca intelectuala, efortul intelectual si ceea ce conteaza in viata.Va apreciez.Se vede ca sunteti un om inteligent care a ''trudit intelectual'' foarte mult

happy Noapte buna, linistita si multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu cred ca am trudirt, imi place si mi-a placut toata viata. Cititul ma face fericita.

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Apreciez mult asta la dumneavoastra.

Sper ca nu v-am suparat.

Adica am vrut sa zic, ati studiat mult, ati depus un efort intelectual mare adica ani de citit intens, studiat si...se vede.

Meritati titlul de userul anului si chiar userul site-ului.happy

Cu bine.O noapte placuta.Multumesc mult de raspuns.
Chiar ma ajuta.

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu, nu m-ai suparat absolut deloc. Apreciez mult complimentele tale si iti multumesc pentru ele.

7 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

1. Îţi dezvolţi vocabularul, inteligenţa, imaginaţia.
2. idem 1
3. Niciodată. Adică, fiecare carte te ridică din ce în ce mai mult, dar mereu o să existe lucruri noi de descoperit.
4. Citeşti când vrei tu şi ai chef. Cititul trebuie să fie o pasiune, o relaxare ca să-ţi placă, nu un chin.
5. Ce vrei tu şi ce îţi place, dăăă.
6. ---
7. Habar nu am ce e recomandat şi ce nu. Mie dacă îmi place foarte mult o carte, o citesc zi şi noapte, până o termin.
9. ĂĂăăă, păi, faci ce vrei tu, doar e viaţa ta.

Cum am zis şi mai sus, trebuie să citeşti de plăcere, când simţi tu.
Da, o noapte liniştită şi ţie!

| AvalohAlyn explică (pentru Doub):

Multumesc,Doub happy :*

Răspuns utilizator avertizat