| RoxyRoxana200 a întrebat:

O sa merg sau am sa merg.Cum e corect?

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ambele sunt corecte.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ambele forme sunt corecte, e asa numitul "viitor popular" care este de fapt de baza in limba romana.

| Gonrax a răspuns:

Ambele sunt corecte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere strict literar, niciuna nu e prea corecta.Forma corecta de viitor acceptata e cea formata cu verbul auxiliar a vrea:eu voi merge, tu vei merge; sau chiar formele:eu voi fi mers, tu vei fi mers.Si aceste 2 forme sunt corecte, nu sunt gresite, dar sunt variante populare

| mazaroi a răspuns:

Amandoua subt corecte! Funda

| NorNegru a răspuns:

Bună! Ambele forme sunt considerate corecte, întrucât reprezintă viitorul popular.

| Georgiana_Alessia_2000 a răspuns:

Buna! am sa merg e corect!

| 123456789101113485119 a răspuns:

Ambele sunt corecte