| Holocaust a întrebat:

Okay,deci as cam avea si eu nevoie de niste recomandari de romane japoneze.
Voi ce-ati mai citit, ori ce aveti de gand sa mai cititi(bineinteles din literatura japoneza)?
((Puteti sa scrieti si ceva despre cartea respectiva daca vreti.Gen tema sau parerea personala.)bye)

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Iti recomand Meijin de Yasunari Kawabata. Yasunari a fost jurnalist profesionist de go si in acest roman relateaza ultimul joc pentru titlu al unui mare Meijin al Japoniei la go, joc la care a fost acreditat ca jurnalist. Toate faptele si personajele sunt reale. Jocul dureaza luni de zile, are loc intr-o vila mare, izolata, meijinul este bolnav de cancer in etapa terminala. Esenta vietii in stare pura.

| Cameliapantiru a răspuns:

Iti recomand sa citesti romanele lui Haruki Murakami: "1Q84", "Padurea norvegiana'', "In cautarea oii fantastice'', "Cronica pasarii-arc", "Kafka pe malul marii"...
Spor la citit si o seara faina!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Taiko scrisa de Eiji Yoshikawa.

"O poveste cutremuratoare si fascinanta despre Japonia feudala, semnata de autorul bestsellerului Musashi.

Taiko este o ampla fresca istorica in care sint urmarite vietile unor personaje cu un impact semnificativ asupra destinului tarii lor. Spre mijlocul secolului al XVI-lea, odata cu prabusirea shogunatului Ashikaga, Japonia se transformase intr-un urias cimp de lupta. Seniorii rivali concurau pentru suprematie, dar dintre ei s-au evidentiat trei mari personalitati, minate de aceeasi pasiune de a controla si unifica Japonia: Nobunaga – repezit, decis, brutal, Hideyoshi – increzator, subtil, complex, si Ieyasu – calm, rabdator, calculat. Filozofiile lor divergente au fost indelung rememorate de cultura traditionala japoneza. Furia lui Nobunaga si fatala aroganta a lui Yoshimoto „cel cu dinti negri", jalnica prabusire a Casei Takeda, istoria dispretuitului Mitsuhide, cel care si-a tradat stapinul, sint doar citeva dintre firele care alcatuiesc tesatura romanului. Dar Taiko este, in primul rind, povestea modului in care un singur om a transformat o intreaga natiune. Cu scenele sale de fast si violenta, cu tradarile si sacrificiile de sine, cu tandretea si salbaticia lui, Taiko este un roman care imbina spectacolul panoramic al unei epopei de Kurosawa cu o vie evocare a Japoniei feudale."
-http://www.polirom.ro/catalog/carte/taiko-2762/

(Am citit doar primul volum, totusi, acesta a reusit sa ma captiveze)

| Reva24 a răspuns:

Shogun dupa mine e cea mai tare.Nu stiu daca ai citit-o...
Mi-a placut modul cum a prezentat autorul viata japonezilor din perioada...ohh, nu mai stiu sigur.L-am citit acum 1 an.
Oricum...cam asta e.Iti zic mai multe, dar ma gandesc ca poate ai citit-o si sa nu mai stau sa ti-o povestec atat timp cat o sti laughing

| Cosminaa a răspuns:

Am citit o singura carte din literatura japoneza, Batranul din luna de Grace Lin.

Este vorba despre o fetita, care merge singura ( mai tarziu în compania unui dragon), fara ca parintii ei să stie, in cautarea Batranului din Luna pentru a-i îndeplini o dorinta care este legata de faptul ca familia ei este foarte saraca.Nu-ti spun mai departe.Mai bine citesti tu. happy