| AvalohAlyn a întrebat:

Pareri despre trilogia de carti Conversatii cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch?

1 răspuns:
| SyraMadeily a răspuns:

Parerea mea este ca e o prostie. Si nu am citit decat cateva pagini din vol 2, dar daca tot restul continua in maniera asta, e o prostie. Bineinteles, daca esti interesat de o spiritualitate "universala" ca sa zic asa, o fi si cartea asta buna de ceva. Dar daca crezi ca asta e Dumnezeul crestinismului( ceea ce deducem din versetele din Biblie pe care le foloseste autorul), afla ca nu e chiar asa. Sa-ti dau exemplu de o singura contradictie pe care am gasit-o dupa doua minute de citit. Autorul( ezit sa spun "Dummnezeu") precizeaza ca noi trebuie sa cerem lucruri de la Dumnezeu in numele nostru propriu, nu in numele lui Iisus, folosind versetul "Cereti si vi se va da, cautati si veti gasi etc". Atentie, exact asta scrie, nu este un fel al meu de a-i interpreta spusele. Totusi, noi gasim scris ca "Orice veti cere de la Tatal IN NUMELE MEU El va va da."- cuvinte spuse de Iisus. Prin urmare, ceea ce spune autorul este un nonsens total.
Repet, daca esti in cautarea unei anumite spiritualitati de genul forta creatoare a propriei noastre vointe, puterea autosugestiei, voia noastra e voia lui Dumnezeu, poti citi cartile, desi atunci nu inteleg referintele pe care cartea le face la Scriptura. Daca e sa folosim Biblia, de ce sa folosim doar anumeite versete care ne convin?