| Heureuse a întrebat:

Pentru cei care se pricep la scris cărți, singtama,, Ma uit la ceas. Este 09:50." Este acceptată? Vreau să spun în literatură ai voie să scrii aşa cu cifre?

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Da, ai voie. Toate cartile pe care le-am citit pana acum au avut cifre sau numere si multe dintre ele au fost/sunt bestseller-uri, iar lumea care le-a cumparat nu le-a criticat, sau cel putin nu din privinta asta. Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji, mai ales ca, fiind creatia ta, ai dreptul sa scrii acolo absolut tot ce vrei, inclusiv aceste cifrehappy

5 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună, teoretic ai voie, însă în toate cărțile clasice și de succes nu apar astfel de secvențe. Încearcă pe cât posibil să le eviți dacă nu au vreo relevanță.

| Heureuse explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Stiu că esti liber in creație, dar totuși dacă este întâlnită în general si daca dă bine în carte

| user123654 a răspuns:

În general, în literatură trebuie să scrii fără cifre și fără prescurtări. Dar „de amorul artei" ești liber să faci orice, literatura în sine e o artă.

| Maria203 a răspuns:

Da,normal

| Rusica123 a răspuns:

Nu ca nu ai voie... Nu e correct...