| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Pentru cei care stiti cartea bine "10 negri mititei"am citit-o dar niste nelamuriri:

1)Cine este de fapt domnul Owen, este cumva unul din cele 10 persoane ajunse pe insula?

2)Judecatorul Wargrave si-a inscenat moartea cu ajutorul doctorului Amstrong?

1 răspuns:
| xseven7 a răspuns:

Owen era Wargrave.

Da. Si-a inscenat moartea cu ajutorul acestuia fără să își dea seama, pentru a-l descumpani chipurile pe criminal. Astfel judecatorul Wargrave a putut regiza moartea ultimelor patru victime, dupa care s-a sinucis.