| GulubuntzBudulush a întrebat:

Pentru iubitori de povești fantastice ce păere aveți despre scenariul meu de carte. Mie mi se pare bun, voi ce părere aveți vă place? Este situat într-o lume fantastică.

Kristi, un băiat de 8 ani este martor la asasinarea unchiului său și a asedierii orașului său. Libertatea lui cât și a fraților săi este în primejdie. Într-o noapte pe când stătea el îngrijorat la ce o să se întâmple, primește vizita unui străin neobișnuit, un bărbat de statură impunătoare cu o haină albă luminoasă. El îi explică faptul că trebuie ca el și frații săi să plece din țară și îi ajută să-și facă o viață nouă în orașul Amissa din țara Vlahia. Acolo își fac prieteni noi. La vârsta de 18 ani, de ziua lui Kristi, se întâmplă ceva. Un nor acoperi tot orașul în întuneric și mulți dintre oameni orașului inclusiv prieteni de-ai lui începură să înnebunească. Chiar și garda începu să înebunească. Vizitatorul necunoscut îl ajută pe el și pe prietenii lui să salveze orașul care poate fi salvat numai prin găsirea comorii ascunse care este de fapt o carte. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| JamesWatson a răspuns:

Super tare. Imi place mult idee sper să o publici pe wattpad să o putem citi

| GulubuntzBudulush explică (pentru JamesWatson):

O scriu și o vând pe bani. Mă gândesc să pantetez ideea. Poate fac o colaborare cu Disney să fac un serial pentru canalul Disney XD.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu ti-o va publica nimeni si nici Dysney nu va accepta sa faca film dupa ea, deoarece este implicat un copil de 8ani, martor la omor.
Asa ceva nu se vinde bine si nici nu av fii apreciata de vreun editor.
Scoate copilasul mic din carte, pune unul de peste 15-16 ani, dar nu copii mici, fiindca nu vei avea succes.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Violleta2022):

Personajul principal are 18 ani, numai că la începutul cărții are 8 ani, în restul cărții are 18 ani, la 18 ani e chiar mare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Tu tot nu ai inteles!
Elimina copilulasul care este martor la crima, chiar dac el creste, nu are importanta....important este ca NU da bine si nici un regizor de film, nu va accepat violenta cu crima/omor, in care este implicat un copil mic, fie el si martor.

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un scriitor nu foloseste argou, golanisme si toganisme, nu are ce cauta intr-o scriere termenul de garda (n.r. politie)
Daca "cartea" este scrisa ca o povestire asa cum ai insirat aici nu ai stofa de scriitor, no offence.
Nu toate mustele fac miere prietene.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Simpatic):

Gardă = gardă sf [At: N. COSTIN, ap. LET. II, 69/23 / V: (înv) ~die, guardie, gvardie, gva~, va~ / Pl: gărzi[1] / E: fr garde, rs гвардия[2]] 1 Pază într-o unitate militară, într-o instituție civilă etc.
În orașul Amisa nu există o poliție în adevăratul sens al cuvântului ci o gardă care e subordonată primăriei. O gardă este formată din gardieni.Nu văd unde ai găsit tu golanisme.
P.S. Unii scriitori folosesc argou si unii din nefericire chiar golanisme dar ce sunt alea toganisme (de la Togo)?

| Simpatic a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Am scris repede era vorba de tiganisme adica de la tigani adica atitudinea unora de aici mai ales a celei care mi-a dat calificativ nefolositor desi eu nu puteam sa stiu ce intuiesti tu in acea scriere, poti sa o intorci cum vrei tu atata timp cat mingea era la fileul tauwinking
ce te-ai ofticat asa am mai citit si eu carti de-alungul vietii mele scurte, iar felul cum descrii tu cartea ta mie imi este suficient a intelege ca nu esti un scriitor ci doar un blogger!

| GulubuntzBudulush explică (pentru Simpatic):

Eu respect poliția, unii sunt oameni foarte de valoare, care isi fac treaba, numai ca in cartea mea este o garda nu o politie in adevaratul sens, nu sunt acei angajati ai statului cu uniforme și care ne apără ci o gardă care aparține orașului.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Simpatic):

Sunt un scriitor amator și v-am vorbit politicos, nu știu care este problema dumneavoastră.

| Simpatic a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ok, am inteles, sper sa fie o carte de succeswinking

| Simpatic a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu te supara pe mine, poate esti o persoana culta, mergi inainte cu scrierea ta, doar nu te opresc eu!
Pe de alta parte iti spun un pasaj de Eminescu "e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"

| GulubuntzBudulush explică (pentru Simpatic):

Corect. Ce-i drept sunt doar un minor. Dar vreau să transmit ceva prin cartea aceasta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu i-am mai zis Simpatikului că e analfabet funcțional și s-a supărat.

| Ineys a răspuns:

De ce il cheama Kristi? E vreun cocalar care isi face primul cont pe mess?

| GulubuntzBudulush explică (pentru Ineys):

Pentru că este ceșc (o etnie care apare în această carte, inspirată după poporul ceh) și la ceșci Kristi e prescurtare de la Kristian pentru că la ei dacă scrii litera c se citește ț, așa că se scrie Kristi, nu e o greșeală.

| Digikey a răspuns:

Un caca de doi bani.

| Alexuţ02 a răspuns:

Chiar și " garda " începu să înnebunească? Adică poliția?

| Apokales a răspuns (pentru Alexuţ02):

Povestea seamana cu Naruto, anime-ul. D-asta au garda in oras.hee hee

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Apokales):

Suna mai ok gardienii sau paznicii rolling on the floor

| Apokales a răspuns (pentru Alexuţ02):

Heh... Este bine ca scrie macar. Asta il va ajuta in viitor si il va dezvolta oricum. Scrisul este o practica ce aduce mai multe beneficii creierului, mai ales daca este de mana. Nu fii rautacios tongue.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Apokales):

Chiar nu sunt, am citit cu interes mica poveste!

| GulubuntzBudulush explică (pentru Alexuţ02):

Da o parte din ea precum o parte mare din oraș cam majoritatea de fapt numai că unii mai puțin decât alții, foarte puțini deloc

| GulubuntzBudulush explică (pentru Apokales):

Nu m-am gândit deloc la Naruto.

| Apokales a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ar trebui sa fie scurta (100-200 pag.) si caracterul sa evolueze progresiv cu obiecte magice, abilitati supranaturale, etc. asta prinde la copii.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Apokales):

Există elemente supranaturale însă nu pot să zic că sunt chiar magice dar sunt foarte interesante. Ființe fabuloase, super puteri, tot felul de visite de la străinul misterios, cred că este tare. Și da, o să fie destul de scurtă cam aproape 200 de pagini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ciornă bunicica, acum sunt curios cum continuă, când scoți cartea? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă consideri că o poti începe, si o poti termina in stil mare, succes! Cine știe, poate vei fi un autor faimos

| FreeRaskolnikov a răspuns:

In primul rand ce are garda mai special de innebuneste mai greu decat restul oamenilor, aici trebuie sa ai grija, poti sa zici ca erau vaccinati la angajare?! Ideea nu e rea, in general poti sa iti lasi imaginatia sa zboare dar trebuie sa fi atent si la micile detalii de scriere si succesiunea evenimentelor etc. Este o adevarata munca sa scrii o carte, succes!