| ellese a întrebat:

Personajul Niculae din cartile "Morometii" si "Viata ca o prada" de Marin Preda, este chiar autorul(Marin Preda)?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preda spunea ca taierea salcamului din morometii e inspirata de taierea unor stalpi de la el acasa, chestii importante cand era copil, taiati si neglijati, aceeasi idee de ''nu mai e cum a fost'', tatal sau nu mai putea sa intretina fericirea si calmul.

| RMG a răspuns:

Da.el e si ilie moromete e tatal lui.un tata autoritar de care mereu I-a fost teama. Cartile lui. sunt inspirate din viata lui. Doar putin modificatewinking