| atomatoplaste a întrebat:

Poate cineva sa gaseasca in format pdf cartea (este o carte care contine eseuri de subiectul 3 pentru bac, nu stiu din ce an este) care contine urmatoarea informatie:

Context
Prima nuvelă istorică din literatura română,,,Alexandru Lăpuşneanul" de Costache Negruzzi, aparține prozei romantice, fiind publicată în perioada paşoptistă, în primul număr al revistei,, Dacia literară" (1840).
Nuvela istorică are ca temă evocarea celei de-a doua domnii a lui Alexandru Lăpuşneanul (1564 - 1569), un domnitor crud şi sângeros care luptă pentru impunerea autorității domneşti în fața boierilor, în Moldova secolului
al XVI-lea.
1. Ilustrarea a patru elemente de structură şi de compoziție ale nuvelei, semnificative pentru construcția personajului ales (de exemplu: acțiune, conflict, relații temporale şi spațiale, registre stilistice, perspectivă narativă, limbajul personajelor, particularități ale compoziției etc.)
Perspectiva narativă este obiectivă, cu narațiune la persoana a III-a. Naratorul omniscient, omniprezent, sobru, detaşat intervine rareori prin epitetele de caracterizare, prin care precizează ipostazele personajului (,,vodă",,,domnul",,,tiranul",,, bolnavul").
Titlul pune în lumină personalitatea puternică a personajului principal,
caracterul excepțional prin cruzimea sa.
Acțiunea nuvelei este pusă pe seama unor personaje ale căror caractere puternice se dezvăluie în evoluția gradată a conflictului. In funcție de rolul lor în acțiune, personajele sunt puternic individualizate, construite cu minuțiozitate (biografie, mediu, relații motivate psihologic) sau portretizate succint.
Timpul şi spațiul acțiunii sunt precizate şi conferă verosimilitate narațiunii. Nuvela începe cu întoarcerea lui Lăpuşneanul pe tronul Moldovei, în a doua sa domnie; acțiunea se petrece la curtea domnească și la mitropolie, ultimul capitol redând moartea domnitorului, patru ani mai târziu, în ceta-
tea Hotinului.
Conflictul nuvelei este complex şi pune în lumină personalitatea puternică a personajului principal. Principalul conflict este de ordin politic şi vizează lupta pentru putere între domnitor şi boieri. Conflictul secundar, între domnitor şi Moțoc (boierul care îl trădase), particularizează dorința de răzbunare a domnitorului.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bune astea?
https://pdfprof.com/......atuits.php

| atomatoplaste explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu sunt bune. Aș dori cartea în format PDF.