| wolder a întrebat:

PORTRETUL LUI DORIAN GRAY de Oscar Wild! Sa o citesc sau nu? De ce da ori de ce nu?
E buna de citit pe plaja?

9 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit. Clar nu de citit pe plaja, pe plaja citesti chicklit-uri si ya.

| TheAce a răspuns:

E un clasic al literaturii pana la urma. Wilde e o incantare de fiecare data, ai impresia ca s-a nascut in ziua de azi. E fresh si direct iar ''Portretul lui Dorian Grey'' e al lui ''masterpiece''. Recomand.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! "Portretul lui Dorian Gray" este cartea pe care inca din liceu o recitesc in mod constant o data la 2-3 ani. Este incredibila dezumanizarea umana reflectata de trasaturile imbatranite si uratite ale chipului din portret, este incredibil modul in care Dorian, in hedonsimul sau, alege sa-si pastreze tineretea si frumusetea fizica, vanzandu-si sufletul diavolului (valorificare a mitului faustic), iar finalul este de-a dreptul socant. Sa mai adaug si faptul ca stilul scrierii este de-a dreptul captivant? Intr-adevar, un roman gotic de exceptie, pe care ti-l recomand cu caldura. Lectura placuta si o zi faina iti urez!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Atentie: autorul este Oscar WILDE, nu WILD!

| wolder explică (pentru Cameliapantiru):

Imi pare rau de greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e perfecta, poti sa iti iei rimbaud, verlaine sau trakl sau miller, daca e prea cald si esti prea goth pentru asta si aproape plangi putin si nu poti decat sa dormi

| PeFuga a răspuns:

E o carte buna. Nu e de citit pe plaja, dar e de citit! Si dupa aia uita-te si la film. Neaparat in ordinea asta tongue

| TortQuemado a răspuns:

Da. Pentru că e o carte bună. Nu e de citit pe plajă.

| TeeaCup a răspuns:

Merita citita. E o carte foarte buna, scrisa frumos si n-o sa vrei s-o lasi din mana pana nu o termini.
E una din cartile mele preferate. Si in caz ca nu ai vazut filmul, cel mai bine e sa-l vezi dupa ce ai citit cartea happy