| AvalohAlyn a întrebat:

Pot cărțile motivaționale sau de dezvoltare personala să îți schimbe viața in bine sau e doar marketing pur aceasta industrie/acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Mihai314 a răspuns:

Aici depinde de cum percepi tu lucrurile. Intr-adevar multe sunt si pentru marketing si deja se profita pe chestia asta, dar partea buna e ca da, pot sa iti schimbe viata in bine atata timp cat tu crezi ca o va face si mai important e sa intelegi ce citesti. Si ce mai e important este sa si aplici sfaturile dintr-o anumita carte, sa te ghidezi dupa ce scrie, sa incerci sa o intelegi si sa o aplici pe tine. Iti dau si un exemplu. Eu prima data cand am citit o carte de dezvoltare persoanala am citit-o mai mult asa ca de lectura, putin "la vrajeala", nu prea eram atent la ce scria sau mintea imi era in alta parte si target-ul meu nu era sa invat ceva din cartea respectiva ci sa o termin cat mai repede. (da, greseala mea). Asa, si dupa, cand am citit o alta carte, mai exact arta subtila a nepasarii de mark manson, am fost super atent, daca ma oboseam si mintea incepea sa fie atenta in alte locuri lasam cartea si reveneam dupa cateva ore si am incercat sa fac in asa fel incat sa inteleg. Si mai adaug ceva, eu de obicei cand citesc o carte de dezvoltare personala de pe net (pdf) imi iau o foaie A4 langa mine si scriu ideile importante care mi-au placut, iar daca am cartea cumparata subliniez. Eu zic ca ajuta. Iti urez mult succes in ce faci.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot.

| Vanessika a răspuns:

Pot! Unele chiar iti dau chef de viață sau sa faci ceva ce iti place.

| BaluGabriel24 a răspuns:

Salutare. Parerile oamenilor sunt personale, nu inseamna ca se aplica si in cazul tau. Eu iti pot da doar un raspuns subiectiv. Cartile de dezvoltare personala m-au scos din viata plina de mediocritate pe care o duceam. Mi-au dat un sens, fara nicio exagerare. M-au schimbat la 180 de grade, tot ceea ce era un vis acum 3 ani, acum e realitate. Si asta s-a intamplat doar datorita faptului ca m-am apucat sa citesc. Si nu doar sa citesc, ci sa pun in actiune ceea ce am citit. Pentru ca aici multi pierd teren, de aceea spun ca nu sunt utile. Sunt foarte utile, depinde de capacitatea ta de a aplica ceea ce scrie acolo.

De asemenea, poate ti-ar fi utile urmatoarele materiale video:

https://www.youtube.com/watch?v=5UenpH1-RBQ

https://www.youtube.com/watch?v=ZWwSh4Nkhgg

https://www.youtube.com/watch?v=hrVgP7b-6G8

https://www.youtube.com/watch?v=jlQa3wImkcg

https://www.youtube.com/watch?v=VLB9DQD4IFs&t=244s

Succes! :)