| anonim_4396 a întrebat:

Preferati sa cititi carti de autori romani sau straini?

Răspuns Câştigător
| Alsodrfegnha a răspuns:

In general, cei straini au o alta viziune, adica... na, influneta curentelor literare se manifesta altfel pe la ei, si in plus, gama este mult mai bogata si variata. si cartile alor nostri sunt bune, unele chiar incredibil de bune, insa literatura de peste hotare (si in special cea engleza sau franceza) are un alt gust la citire. Nu stiu, e greu de definit... Oricum, cand ai de ales in a citi o carte straina sau una romaneasca, eu zic ca cel mai important lucru e subiectul operei in sine si maiestria cu care a fost realizata, si nu originile autorului.

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orice carte care imi place.Nu conteaza de unde este autorul.

| valentingb a răspuns:

Ce intrebare buna pentru oracolhappy. Pe cei straini, pentru ca am de unde alege.

| drhotzu a răspuns:

Pai hai sa vedem asa: ai o mana de autori romani care merita cititi... si ai un glob intreg cu reprezentanti pentru fiecare tara deci matematic vorbind cei "straini" sunt mai multi si mai buni... plus ca marile capodopere ale literaturii sunt "staini" (vezi shogun, pe aripile vantului, dracula si lista continua mult)

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru drhotzu):

Touché

| drhotzu a răspuns (pentru Alsodrfegnha):

Acum nu ca am ceva cu scriitorii romani, dar nu prea avem cine stie ce... adica da sunt ai nostri si gen oau avem scriitori, dar nu avem opere care sa fie la nivel de literatura universala. mai ales in ceea ce priveste contemporanii nu avem nimic cu care sa ne laudam, numai porcarii!

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

De acord, in ceea ce priveste contemporanii.
Poate daca societatea ar sustine si incuraja mai mult autorii incepatori sa-si publice cartile, am descoperi mai multe talente valoroase.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi aici avem o chestie prost conceputa: societatea e de vina pentru ca nu incurajeaza incepatorii, nu este chiar vina societatii, este pur si simplu ca nu avem si nu am avut o cultura a scriitorilor, si mai ales acum cand toti scriitorii lanseaza carti "de arta" care de fapt in afara lor si a catorva nu intereseaza pe nimeni! la fel ca si cu filmele romanesti care sunt premiate si foarte bine primite de critici dar ca si valoare de piata pentru publicul larg au valoare 0! sunt niste porcarii...
asta este, sunt multe tari care nu au autori mari de carti, se intampla nu poti sa le faci pe toate! plus ca e greu sa si traiesti din scrisul de carti si nu numai la noi peste tot e la fel, pentru ca pentru fiecare autor de succes sunt 10.000 care mor de foame "in fiecare zi".

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru drhotzu):

Stiu ca majoritatea contemporanilor sunt destul de seci sau deloc "gustosi". Totusi, eu cred ca scriitorii secolului 20 sunt de admirat la noi, desi sunt putine operele bune ale acestora (pentru mine "bune" are un alt sens). Sa nu ne mai invartim in jurul subiectului; sentinta e clara: literatura straina e mai imbelsugata in opere si mult mai ispititoare in subiecte. Asta e clar.

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru drhotzu):

Touché agaian smug

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru Alsodrfegnha):

*again.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesc. Imi este indiferent cine este autorul. Cultura generala nu se face pe motive de provenienta.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Am citit si carti romanetsi foarte bune si mult mai multe carti bune din literatura universala (gandeste-te ca autori straini implica autori englezi, francezi, polonezi, rusi, americani, k italieni etc, in timp ce literatura romana presupune autorii doar din aceasta tara, deci mult mai putin, asa ca nu prea e justificata intrebarea ta). Dintre autorii straini mi-au placut mult Margaret Mitchell, surorile Bronte, Maugham, Sienckiewicz si Stendhal.

| FearOfTheDark a răspuns:

Imi plac cartile autorilor straini.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Imi plac cartile scrise si de autori romani si de autori straini

| MEIALI a răspuns:

Orice carte care imi place.

| Disharmony a răspuns:

Atâta timp cât cartea pe care o citesc e calumea, nu mă mai interesează dacă autorul e român sau străin.

| whattt a răspuns:

Romani

| ÐỄỄẴ97 a răspuns:

Straini:d

| Robin0744 a răspuns:

Întrebare irelevantă. Români sau finlandezi? Români sau ceceni? Ce caracter de generalitate au „românii" sau „hindușii"? E un specific al literaturii boliviene? Cineva poate întreba: pakistanezi sau „străini". Întrebarea dovedește o percepție deformată asupra culturii care nu poate fi decît universală (chiar sau mai ales dacă e specifică).

| blondyna9o a răspuns:

Straini, dar si romani. Depinde de carti happy

| ruWssOiaLnF a răspuns:

Si una si alta...am gasit carti din ambele cazuri care m-au impresionat.Pentru mine nu conteaza autorul...subiectul sa fie interesant!

| Zanatare a răspuns:

Straini. Sunt putini autori romani cu carti contemporane, deci citesc autori straini.
big grin

| OlteanOana1964 a răspuns:

Ador orice fel de carte orice gen

| OlteanOana1964 a răspuns:

Straini dar si romani nu sunt carti rele

| pleasesaveme a răspuns:

Depinde de carti

| Sempay a răspuns:

Ti-as sugera sa citesti si ceva straini dar se perde din esenta cand sunt traduse daca vrei o provovare ia o carte in limba engleza original bafta

| anonim_4396 explică (pentru Sempay):

Aia nu e deloc o provocare din moment ce majoritate cartilor pe care le citesc sunt in engleza happy Multumesc oricum de raspuns!