| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Presupunere, supoziție pe baza unor fapte cunoscute asupra...
Este corect gramatical avand in vedere ca primele doua cuvinte sunt sinonime?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sinonime, dar nu suprapuse exact ca sens. O propoziție trebuie să transmită informație și sens, să fie inteligibilă.

| Bizon95 a răspuns:

Daca e sa iau, contextul exact al propozitiei tale, virgula de dupa presupunere implica o pauza, iar recitand cu voce tare, textul suna a o definitie a cuvantului presupunere, daca e asa, atunci e corect gramatical (nu sunt cu adevarat sinonime, iar presupunerea e intr-adevar definita exact prin definitia de dupa virgula)

mai exact si mult mai simplu, in textul tau, daca inlocuim virgula cu cuvintele "este o", atunci devine absolut corect gramatical

daca nu e asa (mie mi se pare ca am interpretat destul de bine) atunci ar trebui sa postezi tot textul, sau macar tot paragraful