| Ivo12 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce se intampla in cartea Pulbere de Stele de Neil Gaiman... un mic rezumat sa vad daca mi-ar placea sa o citesc si va mai rog sa imi dati titluri de carti pe care le-as putea citi!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Dunstan Thorne participă la târgul zânelor de pe pajiștea din apropiere, căutând un cadou pentru iubita lui, Daisy. În cele din urmă cumpără un fulg de cristal, dar ajunge să se culce cu vrăjitoarea care deținea prăvălia. În luna iunie a aceluiași an, Dunstan se căsătorește cu Daisy. La câteva luni după nuntă, lângă zid este abandonat un bebeluș aflat într-un coș, împreună cu o bucată de pergament pe care scrie "Tristran Thorne", în mod evident fiul făcut de Dunstan zânei. Tristran este crescut de tatăl său și de mama vitregă, fără a-și cunoaște adevărata moștenire. Șaptesprezece ani mai târziu, Tristran promite să îi aducă frumoasei Victoria o stea căzătoare, în schimbul mâinii ei. Ea acceptă, iar el trece zidul și intră în Lumea Zânelor, unde descoperă că lucrul căutat de el este o ființă antropomorfă care refuză să îl însoțească în Wall și, mai mult, e râvnită și de alții, care doresc să își atingă scopurile prin intermediul morții ei. Tristran și steaua, numită Yvaine, călătoresc prin Lumea Zânelor, scăpând numeroaselor tentative de capturare și dând naștere unui lanț de evenimente care duce la câteva revelații surprinzătoare care îl fac pe Tristran să se întrebe dacă își dorește cu adevărat să își atingă scopul. La sfârșitul cărții, el este abandonat de Victoria și alege să se însoare cu Yvaine, de care se îndrăgostise în timpul călătoriei. Moștenirea sa și a mamei sale, care este fiica stăpânului din Stormhold, iese și ea la lumină. După câțiva ani petrecuți alături de soția sa în explorarea Lumii Zânelor, Tristran acceptă moștenirea sa de conducător în Stormhold. Yvaine devine regină și va conduce țara după moartea Uite si:lui.http://www.google.ro/......http?/url

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Uita-te la film: Stardust (2007)