| FilipJicha a întrebat:

Recomandari de carti istorice?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Shogun (James Clavell), Capcana Daesh. Statul Islamic sau întoarcerea Istoriei (Pierre-Jean Luizard), Ivanhoe (Walter Scott), Armata pierdută (Valerio Massimo Manfredi), Blestemul manuscrisului (Bogdan Hrib si Razvan Dolea), Sclavia pe pământul islamic (Malek Chebel), Pompei (Robert Harris), Al treilea Reich (Richard J Evans), Strania istorie a comunismului romanesc (Lucian Boi), Kosem (Solmaz Kamuran), Educația regală (David Cohen), Convorbiri cu regele Mihai I al României (Mircea Ciobanu), Regi.Tot ceea ce ati dorit sa stiti despre regi si nu ati indraznit sa intrebati niciodată (Alexander von Schonburg), Călăul credincios (Joel. F Harrington), O istorie a piraților (Nigel Cawthorne), O istorie a evreilor (Paul Johnson), Lawrence în Arabia (Scott Andreson), Berlin: Căderea 1945 (Antony Beevor), The American Civil War...

Poți alege și de aici:
http://www.all.ro/colectii/roman-istoric/

4 răspunsuri:
| RobbyPh a răspuns:

Citeste ceva de la Rusi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mefi a răspuns:

Istorii scrisa de Herodot, Odul, Stalpii Pamantului, Deacameronul, Era extremelor, Istoria lumii de Andrew Marr, Despre toate pe scurt de Bill Bryson.
Uite cateva, sper ca te am ajtat big grin

| AdolfAndrei a răspuns (pentru Mefi):

Neamul Soimarestilor