| 0AnaMarya7 a întrebat:

Recomandări de cărți pentru clasele 7-8?

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Codul Haosului, Seria Harry Potter, Jocurile foamei, de altfel poți căuta orice carte young adult, sunt ușurele, Coraline, Pulbere de stele.
Totuși, ce gen te interesează?

| CostinAlamariu a răspuns:

Orice de Jules Verne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Chemarea străbunilor; 2.Comoara din insulă; 3.Nuvele și schițe de I.L. Caragiale; 4. A doua carte a junglei; 5.Heidi; 6. Micul lord.

| IgnatVictor a răspuns:

Gusturile nu se discută. Eu la vârsta ta citeam orice. Acum sunt mai pretențios - nu mai citesc cărți de dragoste și științifice.
Totuși, dacă chiar vrei niște cărți pe care n-o să le uiți prea curând, îți recomand câteva din biblioteca mea:
1. Casa bântuită - Shirley Jackson
2. Lanțul - Adrian McKinty
3. Femeia de la fereastră - A. J. Finn
4. Transformarea - Justin Cronin
5. Omul de cretă - C. J. Tudor
6. Institutul - Stephen King
7. Hoțul de cărți - Markus Zusak
8. Ultima dorință - Andrez Sapkowski (asta e o serie de 8 cărți, dar numai primele 6 sunt traduse în română; vezi dacă îți place primul volum)
9. Fata din tren - Paula Hawkins
10. Prieten imaginar - Stephen Chbosky

Nu uita, poți să citești orice îți place! Tot ce contează este să te simți bine și să înveți câte ceva.
Ca un adaos, mai recomand cărțile lui Jules Verne, Stephen King și Susane Collins.
Numai bine!

| Andresso a răspuns:

Tinerete fara bătrânețe si viata fara de moarte.

| 987632 a răspuns:

Buna! Eu îți recomand din proprie experiență următoarele cărți: 1. Băiatul de acvariu
2. Fetita căreia nu ii plăcea numele său 3. Minunea și că o continuare a poveștii Băiatul cu pijamale in dungi, 4Pulbere de stele 5Singur pe lume,cărți de Jules Verne,Comoara din insula, Hobbitul, Cocoșatul de la Notre Dame, Copila stea, Băiatul cu pijamale in dungi