| Yearsss a întrebat:

Ma ajutati cum sa delimitez propozitiile din fraza urmatoare: E foarte bine ca esti atent in clasa, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa inveti si acasa. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| bombardier1999OFICIAL a răspuns:

Scoate virgula dinaintea lui dar.

7 răspunsuri:
| Yearsss explică (pentru bombardier1999OFICIAL):

Doar atata?

| darrio2007 a răspuns (pentru Yearsss):

Da.De ce te miri?

| Yearsss explică (pentru darrio2007):

Mss ai primit fundita happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Yearsss):

Multumesc.

| Danyela24 a răspuns:

E-propozitia unu
esti atent in clasa-propozitia doi
dar asta nu inseamna-propozitia 3
ca nu trebuie sa inveti si acasa-propozitia patru.
Nu uita! Verbele se subliniaza iar prepozitiile se incercuiesc(asta depinde si de cum faceti voi la clasa.

| Mirkutza99 a răspuns:

Ba nu-i asa! Fraza se delimiteaza asa: E foarte bine /Ca esti atent in clasa/Dar asta nu inseamna /Ca nu trebuie /Sa inveti si acasa.

| bombardier1999OFICIAL a răspuns:

E foarte bine(1) ca esti atent in clasa(2) dar asta nu inseamna (3) ca nu trebuie(4) sa inveti acasa... elemente de relatie sunt: ca-virgula-ca-sa