| caty870 a întrebat:

Am o intrebare...Ce parere aveti despre cartea,, Batranul si marea" de Ernest Hemingway? Mie mi se pare o carte foarte interesanta dar si una foarte trista care m-a impresionat profund...

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

Mi-a plăcut foarte mult, am văzut şi filmul. Este o carte care impresionează.
Ernest Hemingway este unul dintre cei mai importanţi scriitori americani.
În cartea,, Bătrânul şi Marea'' te impresionează în mod special lupta care se dă între bătrânul pescar, marea şi uriaşul peşte pe care a reuşit să-l prindă într-un final. Toate trăirile, sentimentele ne sunt împărtăşite de către autor cu o gamă largă de expresii ce fascinează şi fac din cartea,, Bătrânul şi marea'' una dintre cele mai bune cărţi ale lui Hemingway.

1 răspuns:
| Wøodenpints a răspuns:

Am citit şi cartea, am ascultat şi varianta mp3, am văzut şi filmul.
Cea mai bună carte a lui, din punctul meu de vedere.