| Garyyyy a întrebat:

as vrea si eu sa stiu care sunt toate formele in care poate fi explicat rolul virgulei,de exemplu cand iti da in text rolul virgulei in secventa:,, Domnule optician, am venit sa-mi dai o pereche de ochelari." Nu vreau sa stiu rolul ei in aceasta ci vreau sa stiu in mare parte rolul ei in cerinte pentru ca o sa dau test in cateva zile si nu prea le stiu...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Teemo123 a răspuns:

Astea sunt toate rolurile pe care le poate avea o virgula : 1. Izoleaza structura in cazul. vocativ " Ionel; Prostule" sau o structura incidenta( o explicație suplimentara a naratorului ) " zise Mihai.