| MarianPapuc98 a întrebat:

Salut.

Am avut de citit cartea "Enigma Otiliei" ( SPOILER ALERT! ) pentru liceu, eu nu prea citesc nu-mi place asa ca totusi am decis sa o citesc, e prima carte pe care voiam sa o citesc. Am citit ce am citit si surprins de carte am continuat sa o citesc. Primele pagini le-am citit ca trebuia, mi-am stabilit sa citesc 20 de pagini pe zi. Am inceput sa citesc cate 30-40 si la final am citit chiar 100. Ei bine, in acea zi, parca m-a daramat cand a plecat Otilia de acasa cu Pascalopol fara ca Felix sa stie, iar acesta a ramas singur, iar felul cum descria naratorul situatia( casa goala etc. m-a intristat si mai tare. Am citit cateva pagini ( vreo 20 ) si dupa eram foarte curios de intalnirea celor 2. Am sarit pana pe la pagina 280 cand a venit acasa, am mai citit ce am mai citit si dupa, ca un cretin, fiind curios cum se incheie aceasta aventura, am citit ultimele pagini care m-au daramat complet. Regret si acum ca am citit ultimele pagini. M-a intristat foarte tare din perspectiva lui Felix, pentru ca viata lui e asemenatoare cu a mea si m-am pus in situatia lui cum s-a simtit etc.

Intrebarea mea, mai are rost sa citesc restul cartii, stiu ca am facut o greseala ca am citit ultimele pagini si am sarit, dar niciun film sau serial nu m-a intristat asa tare ca aceasta carte, mai ales ca ma regasesc in pielea personajului principal.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, citeste-o toata. O sa-ti fie mai usor de inteles parcursul cand o veti studia la scoala. Am avut romane pe care le-am citit si nu le-am citit din programa pentru bac si s-a vazut o diferenta enorma. Am putut eu sa fac un comentariu cu mult mai putin suport la cele citite. Iar pe cele necitite le-am inteles mult mai greu din rezumate si din astea.
In plus, Enigma Otiliei chiar e o carte foarte faina si bine scrisa.

| MarianPapuc98 explică (pentru Adry05):

Am terminat-o acum, am citit 230 de pagini astazi, cele ramase, m-a cuprins o tristete mare, dar e o carte buna happy

| MarianPapuc98 explică (pentru Adry05):

Si mai am o problema, am luat romanul prea serios, chiar mi-am facut imagini cu casa etc. si acum parca m-a luat o depresie. daca se termina frumos era okay. dar asa s-a incheiat foarte trist pentru mine, mai ales ca eu sunt o persoana sensibilia. cred ca am luat cartea prea serios.

| gratargratar a răspuns:

Pai evident ca mai are rost daca spui ca citesti pentru BAC.
Si cum a spus si userul de mai inainte, e important sa stii cum s-a ajuns acolo unde s-a ajuns.

Cand ai timp iti recomand sa citesti "La Medeleni" de I. Teodoreanu. O sa-ti placa, e pentru liceeni.

| farfuriaverdex a răspuns:

Desigur ca are rost sa citesti cap coada cartea, o poveste nu este doar despre cum incepe si cum se termina, desi suntem tentati sa punem accent pe sfarsit. Modul in care personajele fac anumite alegeri, greselile pe care le fac pe parcursul povestirii, ce sentimente au si ce modul cum ii afecteaza pe altii actiunile lor fac un tot, un tot care il ajuta pe cititor sa se formeze ca om, ca si caracter, sa inteleaga anumite psihologii si asa mai departe. happy