| CrazyGirll a întrebat:

Am început de curând să citesc "Eu,Aișa,soția profetului",și am ajuns la partea în care căsătoria profetului și Aișei "se consumă"...În carte se spune că Aișa avea nouă ani când s-a întâmplat asta,pe internet sunt menționate diferite vârste,iar sursele pe care le-am mai consultat se cam contrazic.În consecință, aș vrea să știu o informație reală și corectă.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca asa scrie in carte...
Daca traducerea este buna (presupun), atunci noua ani sunt cele adevarate.
Dar nu trebuie uitat ca, la multe popoare casatoria se face la asemenea varste fragede (fata sa fie ocupata), dar "consumarea" efectiva va fi mult mai tarziu.