| Lola200228 a întrebat:

Am nevoie de niște sugestii de cărți bune pentru vârsta mea (17).
Scrise de autori romani dar și englezi.
Dau funda

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Daca ai ai 17 ani nu inseamna ca nu pot intelege o carte "destinata" celor de 30 de ani, spre exemplu.
Poti citi orice, trebuie doar sa te atraga, sa iti placa.
Trebuie mai intai sa afli ce gen de carti iti plac, sper ca nu cele comerciale ce ies acum pe banda rulanta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne-ai menționat ce anume îți place să citești. Recomand Rodica Ojog Brașoveanu; Allex Trașcă; Sandra Coroian.
Cât despre autori din altă țară, sunt atât de mulți. Romanele clasice sunt ok pentru orice vârstă. Crimă și pedeapsă. Jane Eyre. David Copperfield, etc.
Din cele apărute recent, recomand seria Warcross de Marie Lu. Banda celor șase ciori; Dispariția lui Daniel Tate; Elias și spioana cărturarilor; orice scris de Ruta Sepetys. Printre tonuri cenușii e superbă. O mare de lacrimi la fel. Se numea Sarah, etc.