Întrebare recomandată | DragosteFelinar69 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste recomandari de carti.
Sunt clasa a X-a la filo si sunt interesat de cum era viata in perioada interbelica(nu de razboi sau de politica, nu suport), vreau sa stiu cum era viata prin locurile prin care trec in fiecare zi(Bucuresti), ca exemplu mi-au placut foarte mult "Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes si "Cartea nuntii" de G. Calinescu. De asemenea nu suport cartile medievale gen Hamlet sau cu regi/regine. De la 1920 in sus este perfect. Va astept cu drag si cat de curand posibil.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioana Pârvulescu - Întoarcere în Bucureștiul interbelic
E o carte de eseuri care surprinde foarte multe momente ale vieții cotidiene interbelice.
Apoi:
Cezar Petrescu - Calea Victoriei
Mihail Sebastian - de 2000 de ani
Mihail Sebastian - Jurnal
Mircea Eliade - Jurnalul adolescentului miop, jurnalul lui.
Camil Petrescu - Patul lui Procust
George Călinescu - Enigma Otiliei, Cartea nunții

M-am legat strict de București, cu mențiunea că mai sunt o grămadă de cărți de memorii, dar astea sunt mai ușurele.