| Creta_Cristi_2000 a întrebat:

am si eu o intrebare, cum pot sa trec clasa a8a mai usor, nu prea invt si mi-e frica ca sa nu raman pe vara sau sa nu intru in examen, pot sa intru in examen cu nota mica? cand ma pun sa invat nu sunt atent la invatat...help mee

Răspuns Câştigător
| xByte a răspuns:

Atata timp cat nu ai corijente poti sa intrii in examen. Overall, nu prea conteaza nici nota din examen ( desi nu-i rea ideea sa inveti ca sa ajungi la un liceu decent ), pe vremea mea un coleg a luat 1, 75 si a intrat intr-un liceu fantoma fiindca ramasesera locuri libere, si dupa a luat note mari si s-a mutat la un liceu de media 7. Bafta cu examenele, si stai chill, ca nu-s grele

| Creta_Cristi_2000 explică (pentru xByte):

Sunt corigent la matematica, am o profesoara tampita.ce sa fac?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Consider că si cel mai capabil elev are nevoie să Îl aibă alături pe Dumnezeu. Deci cu cât mai mult acela care se descurcă mai greu.
Cel mai bine este să ceri ajutorul Lui. A merge pe mâna lui Dumnezeu nu înseamnă ca să nu mai inveti deloc. Ci înseamnă ca să faci tot ce iti sta in putere, iar de restul se va ocupa El. Omul niciodată nu va cunoaște pe Dumnezeu daca nu va avea astfel de experiențe cu El.
Am auzit de experiențe când elevii s-au rugat ca Dumnezeu sa le descopere subiectele de la examen. Dumnezeu i-a ascultat; dar nici elevii nu au stat cu mâinile un san si au învățat cât au putut.
Dumnezeu nu ne cere mai mult decât putem să facem noi. Dar in felul acesta, puterea omenească unita cu puterea divină va putea misca munti de obstacole. Dumnezeu ne stie toti perii din cap, si ne cunoaste mai bine decât noi. Dorința Lui de a ne ajuta este mai mare decât a noastră.
Poate că planul nostru nu este si planul Lui; noi trebuie să mergem pe mâna Lui, deoarece El știe ce este cel mai bine pentru noi.

| Ghostrider332 a răspuns:

Asa sunt si eu!, fii cumi te stai in banca ta ia macar un amarat de 5-6 si asta e secretul ivata putin si fii cuminte.

| Glimoire a răspuns:

Invata formulele,repeta argumentarile,analizeza un pic la romana si asta e tot.
Daca incepi cu nu pot,nu vreau,normal ca o sa ai o nota mica in vara.
Daca atat de mult te apreciezi pe tine insuti nu am cuvinte sa te descriu.
Si nu incerca sa faci rugaciuni ca nu merge,religia e un subiect,scoala e un altul.
Pana la urma esti un elev/a si singura ta responsabilitate este sa inveti si sa descoperi viata, dar in viata nu merge sa stai si sa ti se aduca totul la gura.
Am fost ca tine, stiu prin ce treci, la mate am fost parnaie, 6 am luat...acum ceva timp am dat simularile, ghici, la mate am luat 9.80.
Daca nu muncesti nu primesti,asa ca lasa procrastinarea,si pune naiba mana pe o carte amarata, ca foile alea te duc departe, te scot din randul retard al societatii.
Pana la urma esti tu cu o foaie si un pix, in momentul ala o sa regreti ca nu ai invatat.
Sper ca nu ti-am stricat buna dispozitie, dar invata.