| DanyKD a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, multi se contrazic cand ajung a da un raspuns la aceasta intrebare. Cum se scrie corect iubito sau iubit-o? Unii zic iubit-o pentru ca cade litera î si se scrie cratima. Deci care e raspunsul corect?

Răspuns Câştigător
| ZEU93 a răspuns:

Se scrie cu cratima doar in unele situatii. Am iubit-o mult. Fara cratima: Iubito esti frumoasa (cand te adresezi ei).

Si un exemplu cu amandoua:
Iubito, am iubit-o şi pe ea!

| DanyKD explică (pentru ZEU93):

In cazul acesta este scris corect?
http://www.girlshare.ro/35016826.9

| DanyKD explică (pentru ZEU93):

Http://www.girlshare.ro/35016826.9
In cazul acesta este scris corect?

| ZEU93 a răspuns (pentru DanyKD):

Nu este corect! Daca te adresezi iubitei, ca si in poza respectiva, scrii iubito. Iubito ce frumoasa esti, frumoaso, draguto etc.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cu acest „ că cade " a i umplut-o de pîrci.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Daca i te adresezi ei, forma corecta este "iubito".
Daca este verb, atunci este "iubit-o", gen "am iubit-o pe ea".