| Silyca a întrebat:

Salut, as avea nevoie de cateva carti care sa ma ajute sa ma cunosc mai bine. Am 20 de ani si problema mea este cu nu stiu ce imi place sa fac si nici nu ma pot gandi la asta, sunt nehotarat in tot ceea ce fac chiar daca este vorba doar de decizii mici. Am facut un liceu de profesie si pe parcurs mi-am dat seama ca nu imi place si am facut aceeasi greseala sa incep si facultatea tot in acelasi domeniu fiindu-mi frica sa nu fiu judecat de persoanele din jurul meu si parinti, care au investit in mine. Acum dupa un an de facultate am decis ca trebuie sa fac ceva neaparat in legatura cu asta, deoarece pana acum am crezut ca meseria asta ori va deveni ceva ce-mi place ori o sa-mi dau seama pe parcurs de ce-mi place si o sa continui de acolo. Am citit cateva carti pana acum insa nu pot spune ca m-au ajutat in acest sens, ba chiar dupa ce am citit Nostalgia am devenit si mai confuz. Cartile m-au facut sa ma pierd si mai mult printre propriile ganduri, care sunt acum ca o gramada de gunoi nereciclat asteptand ca cineva sa-l recicleze dar asteptarea asta este in zadar. Ma simt ca Iona in burta pestelui incercand sa sparg peretii dar acestia nu se mai termina, de parca ar fi un infinit de alte ziduri. Din cauza asta am recurs la mediul online Youtube, articole pe diferite forumuri, etc. Nici acolo nu am reusit sa gasesc ajutorul necesar si am decisc sa il caut tot in carti. Voi ce carti mi-ati recomanda, ce carti credeti ca m-ar ajuta? Nu vreau carti de dezvoltare personala. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine psiholog decat carti, cartea iti ofera o comunicare inactiva, indirecta, si e ceva la nivel general, psihologul te cunoaste si se adreseaza strict tie si nevoilor tale

| emy a răspuns:

Buna dimineata! happy Incearca sa te rogi mult, mult lui Dumnezeu si incearca sa mergi si la un psiholog! Cu siguranta te va ajuta mult.iti spun din proprie experienta. Sper ca ti-am fost de folos! Sa ai o zi cat mai frumoaasa! happy kiss

| eckblume a răspuns:

Cartile de dezvoltare personala in mare parte sunt facute pentru profit - adica nu te ajuta. Mergi la un psiholog/consilier care e specializat in orientarea profesionala. Uite un test: http://www.consultanta-psihologica.com/......fesionala/
Aici ai carti recomandate: https://programarea-succesului.ro/carti-dezvoltare-personala/ si unele chiar sunt bune.
Sa nu te simti asa, nu esti singurul care e nehotarat in alegerea profesiei. Nu te-ai intrebat care domeniu iti place mai mult? Ai nevoie de un indrumator. Parintii te iubesc indiferent de note sau altceva, deoarece esti copilul lor. Ai 20 de ani, nu 40. Ai vointa si iti mai trebuie incredere in tine. Cu optimism vei depasi aceasta situatie.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,incearca sa faci diferite activitati ca voluntar, interactioneaza cu diferiti oameni, cu prieteni si familie (nu cred ca te va critica cineva pentru alegeri, fiecare mai facem uneori alegeri doar sa fie facute) dar in principiu incearca sa faci diferite activitati si o sa iti dai seama ce iti place si ce nu(iesi cu prietenii, cunoaste persoane noi, distreaza-te ) BFT

| Adriana5 a răspuns:

Cea mai bună variantă este să vorbești cu cineva ca de exemplu pe telefon, astfel înțelegi ce preferințe ai cine ești tu cu adevărat, o persoană străină te poate ajuta, vorbind cu ea o să iți dai seama că este cu mult mai ușor de a face o decizie și partea cu întărirea caracterului. Dorești cărți? ești sigur că te vor ajuta? am citit cărți de psihologie dar pentru asta ea foarte mult timp. E bine să citești dar încearcă de la 0 cu conversații telefonice. succes ție

| liveornot a răspuns:

Gasesti aici http://codexium.pw/
Sunt foarte multe si tot apar altele noi. Sunt gratuite si daca nu gasesti o carte opoti cere