| Whipperx1 a întrebat:

As dori sa imi recomandați câteva cărți de dezvoltare personală. Multumesc!

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Uite niste carti super:

Rhonda Byrne-seria de carti ''The Secret'' (The Secret) care contine Secretul, Magia, Eroul, Puterea, Secretul-invataturi zilnice.
Tony Robbins-Putere nemarginita
Tony Robbins-Trezeste uriasul din tine
Robin Sharma-descoperati destinul.
Joseph Murphy-Puterea extraordinara a subconstientului tau
Norman Vincent Peale-Forta gandirii pozitive
Neale Donald Walsch-Conversatii cu Dumnezeu.
Louise L.Hay-Poti sa iti vindeci viata
Louise L.Hay-Puterea este in interiorul tau
Calatoria(de Brandon Bays)
Noul Testament(din Biblie)

Cea mai usoara cale de ati trai viata(nu mai stiu autorul) Lectura plăcută!

| AvalohAlyn a răspuns:

Rhonda Byrne-seria de carti ''The Secret'' (The Secret) care contine Secretul, Magia, Eroul, Puterea, Secretul-invataturi zilnice.
Tony Robbins-Putere nemarginita
Tony Robbins-Trezeste uriasul din tine
Robin Sharma-descoperati destinul.
Joseph Murphy-Puterea extraordinara a subconstientului tau
Norman Vincent Peale-Forta gandirii pozitive
Norman Vincent Peale-Calatoria
Norman Vincent Peale-Despre încredere
Norman Vincent Peale-Forta entuziastului
Ursula Sandner-Puterea ta interioara vol.1
Ursula Sandner-Puterea ta interioara vol.2
Louise L.Hay-Poti sa iti vindeci viata
Louise L.Hay-Puterea este in interiorul tau
Calatoria(de Brandon Bays)
Eckhart Tolle-Puterea prezentului
E.Tolle-Cum sa ajungi la pacea interioara
Florence Scovel Shin-Usa secreta către succes.
Wayne Dyer-Cele 10 secrete ale succesului și a păcii launtrice

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Le gasesti la librarie trebuie doar sa intrebi si nu ar strica ca pe langa acele carti sa mai citesti si ceva religios ca sa fi mai aproape de Dumnezeu.

| Sonia822 a răspuns:

1. Limbajul trupului (intra pe google imagini, e o carte alb cu contur verde inchis, nu se pot pune link-uri aici)
2. Daca m-as cunoaste, m-as intelege - Jacques Salome (e mai interesanta decat suna titlul)
3. De ce se insoare barbatii cu scorpii - Sherry Argov (doar daca esti fata, si e strict autoeducare)
Se gasesc pe toate librariile on line, la Diverta, eMAG, etc

| MeConstantine a răspuns:

Ma tot uit la raspunsuri si vad tot felul de carti pentru avansati : Goleman - plin de teorie de nu mai poti sa nu te plictisesti sau pana sa ajungi la el sa fi citit cateva zeci de carti de dezvoltare personala. Altii focus pe inteligenta emotionala si pe emotii - oau dezvoltare personala nu se focuseaza numai pe atat si ma intreb daca lumea se focuseaza doar pe astea si cum se simt cum se mai pot focusa si pe ce au de facut ca sa se dezvolte cu adevarat personal.
Sunt cateva carti de capatai (cu ideile de baza) la care toti oamenii de dezvoltare personala fac referire: Norman Vincent Peal - forta GAndirii Pozitive, Gandeste si Vei Fi Bogat - Napoleon Hill si acestia sunt precursorii dezvoltarii personale din ziua de astazi iar restul de idei pornesc cam de pe aici.
Acum iarasi o alta parte a dezvoltarii personale mai tine de NLP si de ce gandesti si cum ai putea gandi, prin vocabular, ca sa o duci mai bine.
Eu recomand primele carti si apoi sa asculti speech (daca stii bine engleza sau cu subtitrare) de la: Bob Proctor, Les Brown si mi se pare mai noi tare si de la un tip numit Douglas Kruger. Acum le poti citi, urmari de mai multe ori pana anumite idei de dezvoltare, antreprenoriale ti se intiparesc in minte.
Succes

| cipriancip89 a răspuns (pentru MeConstantine):

Constantin ( scuza-ma daca ti-am pocit numele), din punctul tau de vedere dezvoltarea personala nu inseamna doar inteligenta emotionala?
Adica daca esti inteligent emotional nu inseamna automat ca ai si dezvoltare personala?
Din punctul tau de vedere, inteligenta emotionala si emotiile sunt doua concepte separate, sau un singur concept ( eu cred ca inteligenta emotionala si emotiile nu se pot separa una de alta, dar e posibil sa ma insel).
Consideri ca dezvoltarea personala nu tine doar de psihologie?
Intrebarile nu au scopul de a te judeca sau critica, e doar o curiozitate de a mea. Multumesc anticipat.
E posibil sa te gandesti in mod ironic, "Uite-l si pe asta se crede inteligent emotional". Nu ma consider a fi un om inteligent emotional, e cale lunga pana acolo.

| MeConstantine a răspuns (pentru cipriancip89):

Salutare si buna ziua,
In primul rand Inteligenta Emotionala si Emotiile sunt doua concepte separate exact cum mintea este concept separat fata de inteligenta ta mentala. In prumul rand ca exista si alte ramuri in afara inteligentei emotionale care studiaza emotiile si modul in care oamenii raspund la stimuli (un exemplu NLP si faptul ca genereaza raspunsuri pe baza de cuvinte - raspunsuri care pot fi emotionale).
Ca o concluzie putem spune ca Inteligenta Emotiaonala este o bucatica din tot spectrul emotiilor asa cum intelligenta este o bucatica din tot spectrul mental. Acum imi cer scuze ca te-am bagat un pic in ceata dar trebuie sa intelegi ca ceea ce sustine Goleman (care scrie destul de inteligent - adica pentru oameni inteligenti) poate fi aplicat in anumite situatii si nu are un caracter general.
Din punctul meu de vedere poti ajunge sa ai o inteligenta emotionala buna daca iti faci o introspectie a zilei de cel putin o data pe zi si iti poti explica emotiile.
Dezvoltarea personala inseamna dezvoltarea mintii si implicit a ta si a tot ceea ce reprezinti tu. Focusul este pe tine dar acesta poate sa fie directionat spre ceea ce se intampla in afara ta sau pe ceea ce se intampla in interiorul tau.
Acum Emotia - este un raspuns - uneori automat, alteori gandit, dar este tot un raspuns care nu dureaza mult in timp si care nu te poate ajuta pentru mult timp pentru ca noi ca fiinte umane putem sari dintr-o emotie in alta. Pe de alta parte Focusul la dezvoltarea personala esti tu: atitudinea ta - poti sa ai o atitudine formata sau una preluata de la familia, apoi focusul mai este si pe tine ca persoana si telurile tale - cat le incarci emotional ca sa poti merge mai departe.
Am scris cred deja prea mult. Astea sunt parerile mele din carti citite si studiu.

| cipriancip89 a răspuns (pentru MeConstantine):

Multumesc frumos pentru raspuns. O zi placuta.

| MeConstantine a răspuns (pentru cipriancip89):

Multumesc si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Călătoria Creștinului de John Bunyan

| aimullah123 a răspuns:

Inteligenta emotionala de Daniel Goleman si Puterea creierului de Daniel G. Amen sunt doua carti excelente.

| cipriancip89 a răspuns (pentru aimullah123):

Inteligenta emotionala de Daniel Goleman e o carte teoretica, nu cred ca va inteleg mare lucru din ea. Va ramane doar cu niste chestii generale despre inteligenta emotionala. Nu va intelege cum lucreaza de fapt inteligenta emotionala.

| AwGenetix a răspuns:

Cea mai buna carte pentru dezvoltare personala costa zero lei si nimeni nu se atinge de ea.
Wikipedia se numeste. Dar, ai curaj?

| Celestina003 a răspuns:

Eu îti recomand filosofie- Osho
Maturitatea,Compasiunea,Intimitatea,Frica, cartea despre femei, cartea despre bărbați, Emotiile, Tandra, Arta Atenției, iubirea libertatea si solitudinea, mintea independentă.
Eu citesc filosofie numai atunci cand sunt ranita, filosofia mă vindecă.

| SMaricel a răspuns:

Citeste tot ce prinzi

| Diegoxyz a răspuns:

Antrenează-ti creierul de Joe Dispenza e foarte buna

| cipriancip89 a răspuns:

Comunicarea nonviolenta - Marshall B = Comunicare asertiva si empatie
Emotii date pe fata - Paul Ekman = Constientizarea emotilor, cum se declanseaza emotiile, sursa emotiilor, explica fiecare emotie in parte.

Sunt doua carti foarte bune pentru a intelege cum lucreaza inteligenta emotionala. Prima iti explica foarte bine ce inseamna constientizarea emotiilor. A doua carte iti arata cum lucreaza comunicarea asertiva alaturi de empatie. Cele doua carti sunt pe intelesul tuturor. Sunt mult mai usor de inteles fata de cartile teoretice.
Constientizarea, comunicarea asertiva si empatia sunt parti esentiale din inteligenta emotionala.