Întrebare recomandată | Teardrop a întrebat:

Aş vrea să încep să citesc Seria Fundaţia, a lui Asimov.

Însă, ca şi la LoTR, observ că ordinea cronologică a evenimentelor, nu e exact ordinea în care se recomandă citirea volumelor.

În ce ordine ar trebui citite volumele seriei Fundaţia?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vedea aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Seria_Funda%C8%9Bia

| Teardrop explică (pentru Ioandelasal):

Să caut pe wikipedia știam și eu, mersi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teardrop):

Si de ce n-ai cautat?

| Teardrop explică (pentru Ioandelasal):

Ai citit întrebarea mea măcar?
"Însă, ca şi la LoTR, observ că ordinea cronologică a evenimentelor, nu e exact ordinea în care se recomandă citirea volumelor."

La LoTR de exemplu. ordinea cronologică e Silmarilion - Copii lui Hurin - Hobbitul - Stăpânul Inelelor.
Însă ordinea în care se recomandă citirea cărţilor e Hobbitul - Stăpânul Inelelor - Silmarilion /Copii lui Hurin.

Întrebarea se adresa celor care au citit seria şi care ştiu în ce ordine se recomandă citirea cărţilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teardrop):

Se recomanda citirea cartilor in ordinea cronologica a evenimentelor descrise in ele si nu in ordinea cronologica a scrierii si aparitiei cartilor, insusi I.Asimov a indicat aceasta.

| Teardrop explică (pentru Ioandelasal):

Mno bun, asta voiam să ştiu. Mersi de răspuns.

La LoTR e exact invers.

| Bogdiy14 a răspuns:

Nici nu stiu despre ce vorbesti

| Teardrop explică (pentru Bogdiy14):

De ce ai mai răspuns atunci?laughing