| Junseng a întrebat:

Care este cartea pe care voi o considerati "cea mai buna" de orice tip sau gen?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare că există o carte „cea mai bună" sunt foarte multe cărți foarte bune și fiecare are impactul ei și ajunge în mod diferit la fiecare cititor în parte fiecare fiind unic și având propriile percepții asupra lucrurilor din jur

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu o sa zic si eu partea cu "sunt multe carti si bla bla...", asa ca... cartea mea de inceput, care m-a facut sa citesc foarte mult dupa (si alte carti din diferite domenii), a fost : The Power of Now, Eckhart Tolle.

" I have lives with several Zen masters, all of them cats".

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai fi citit suficiente cărți ai fi știut că este o întrebare lipsită de sens.

| Junseng explică (pentru johnnny123):

Daca ai fi citit intrebarea atent ai fi avut un raspuns.

| johnnny123 a răspuns (pentru Junseng):

Nu era o întrebare atât de lungă și greu de înțeles. Era doar greșită. Iar faptul că nu ai primit niciun răspuns concret susține afirmația mea, nu pe a ta.

| Junseng explică (pentru johnnny123):

Daca "din punctul de vedere" nu consideri o carte ca fiind cea mai buna puteai pur si simplu sa nu raspunzi.

| Clytia a răspuns:

Nu poți să apreciezi o carte ca fiind "cea mai bună". Gusturile sunt subiective, și aici ține și de modul fiecăruia de a percepe anumite lucruri.

| litere123 a răspuns:

Sunt destule cărți pe care le ador și de care sunt atrasă; au avut un impact surprinzător asupra mea. Menționez câteva cărți pe care le-am citit cu sufletul și care mi-au schimbat perspectiva asupra realității:"Să nu spui niciodată pentru totdeauna";"Te-am ales";"Sub aceeași stea"; Sub soarele nopții";"Damă de treflă";"Mai presus de el" etc.

| Denisa730 a răspuns:

Sunt multe carti bune de mai multe genuri dar eu personal ador seria The dark artifices de Cassandra Clare E in genul fantasy si chiar daca cele trei carti sunt foarte lungi si de dimensiuni mari eu cred ca merita citite