| anonim_4396 a întrebat:

Salut

Care este forma corectă?
Am observat că în unele melodii este negația dublă.

I can't bear it no more / I can bear it no more

don't need your lies no more / l need your lies no more

I don't want to do that no more / l want to do that no more

4 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Profa mea de engleza spunea ca sunt corecte ambele forme.

| Legion7X a răspuns (pentru christine99):

Mulțumesc frumos! Însă am găsit un site

| iamprettybored a răspuns:

Este unul dintre cazurile unde ambele variante sunt corecte. „No" este un fel de înlocuitor pentru „any": în fiecare frază poți înlocui no more cu „anymore". „No" e un fel de „any", cred că din această cauză se pot înlocui, ambele sunt de fapt negații. De exemplu „I don't need any money = I don't need no money".

| Legion7X a răspuns (pentru iamprettybored):

Îti Mulțumesc pentru explicație. Se pare că am găsit ceva legat de acest subiect.

https://forum.wordreference.com/threads/no-more-and-anymore.1284946/