| Mary24 a întrebat:

Salut, cautam in biblioteca acasa ceva carte interesanta sa citesc...Am gasit 2 volume de la Victor Hugo "Mizerabilii" bineinteles ca am auzit de carte aceasta... dar nu am citit-o. Merita sa citesc?

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Referitor la „Mizerabilii".
Dacă nu ai primele două volume va fi greu să le înțelegi pe celelalte și poa te că de aceea s-ar putea să nici nu-ți placă.
Ia-le de la început și atunci vei fi pe deplin satisfăcut.

| Mary24 explică (pentru corolav):

Primele 2 volume le am.

| corolav a răspuns:

Dacă le ai e bine. Citește-le și apoi fugi să le găsești și pe celelalte.
Spor la lectură!
Să fii sănătos!

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca nu o citesti esti ca si handicapata! E absolut fabuloasa!
Nu as fi inteles viata daca nu o citeam. Daca ti-e lene, iti fac un rezumat si gata.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Mary! "Mizerabilii" este o capodopera a literaturii universale, scrisa cu o maiestrie rar intalnita, a carei lectura nu are cum sa te impresioneze pozitiv. Cineva spunea, o data, ca nu te poti numi pasionat de literatura pana nu ai citit acest roman si subscriu acestei pareri. Apuca-te de citit cele doua volume si apoi mergi la biblioteca sau roaga-ti prietenii/colegii sa ti le imprumute si pe celelalte doua. Ar fi pacat sa intrerupi lectura la jumatate. Spor la citit si o zi faina!

| einenebun23 a răspuns:

Da normal ca merita. Este una dintre capodoperele literaturii universale. Ti-o recomand cu caldura.

| fffandreeea a răspuns:

Da e super.

| AdrianFita a răspuns:

Nu stiu dar cartea mea preferata care am citit-o cu drag de 2-3 ori este,, Generala" sau,, Cei mai naspa ani din viata mea" are doua denumiri si este scrisa de James Patterson si Chris Tibbet. Daca o gasesti citeste-o, merita!

| Alasadun a răspuns:

Interesant de văzut și filmul (bineînțeles, după ce ai citit cartea) Les misérables (1958), având în rolul principal pe Jean Gabin. Una dintre cele mai bune (dacă nu cea mai bună) ecranizări ale romanului lui Victor Hugo...