| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Ce cărți accesibile în PDF, deci care se pot citi digital, știți? Pentru mulți prețul cărților este un impediment ce îi oprește din a citi, deci ar fi frumos să facem aici o mică listă de cărți cu care poți începe fără buget happy

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Https://1cartepesaptamana.ro/......-gratuite/

https://msbook.pro/

https://2lib.org/

Sunt de acord ca pretul unor carti poate fi o piedica in calea unei persoane doritoare sa citeasca. Insa exista si cateva scurtaturi, sa zic asa. Site-uri ca Elefant, Emag si altele au perioade cu reduceri foarte mari. Adica poti urmari o carte pana ce se incadreaza in bugetul pe care il ai. O alta varianta ar fi anticariatele, care au carti multe, bune, am vazut si carti noi la preturi mai mici de cat in magazine (au venit infoliate la fel cum vin dintr-o librarie online). Si aici sunt perioade cu reduceri/lichidari de stoc/promotii. Multe site-uri ofera puncte, care o data ce se acumuleaza aduc o reducere suplimentara. O alta varianta ar fi bibliotecile. Iar in final imi vin in minte rudele si prietenii care vor aduce cadouri. Fa-le cunoscut ca vrei carti. Eu le spun prietenilor ca daca vor sa imi faca un cadou (cand stiu ca vine ziua mea) sa imi ia ce am nevoie, poate o carte, poate ceva ce chiar folosesc si decat sa dea banii pe haine sau altele, mai bine imi cumpara exact ce am nevoie. In felul asta ei se bucura ca ma multumeste cadoul, iar eu ma bucur ca nu mai trebuie sa dau bani. Poate pare putin lipsit de respect, dar daca lumea stie ca iti place sa citesti se va stradui sa-ti cumpere carti, pentru ca vor sa iti daruiasca ceva ce iti place.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pentru mulți prețul cărților este un impediment..."

ăsta e un mod de a-ți masca incultura? ai fost la vreun mall/hypermarket să vezi cărți la greu, cu 3-5 lei? Sigur nu

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nici măcar nu vorbeam despre mine. Mă gândeam in ideea in care mai sunt persoane ce o să dea de întrebarea asta. Or fi cărți cu 3 lei, de colorat poate. Dar majoritatea cărților bune sau chiar și cele care se cer la școală(din experiență) se învârt la 20-40 lei.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu vordbeam despre tine ci de cel ce motivează așa cum scriseseși

"Or fi cărți cu 3 lei, de colorat poate" - o plimbăriță prin carrefour, auchan, real/remarkt, kaufland și te liniștești

| Freya1 a răspuns:

Http://www.101books.ru/
https://msbook.pro/

De aici poti descărca pdf gratis la o multitudine de carti si genuri.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vazusem odata la Kaufland carti cu 5 lei!
apoi cred ca mai exista biblioteci publicede unde poti imprumuta carti.
Nu stiu cate carti sunt in format PDF, dar macar pentru carti as vrea sa ma scoata din fata dispozitivelor.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pretul nu este un impediment pentru cei care vor sa citeasca. Imi cumpar foarte des carti de la anticariat, unde sunt mult, mult mai ieftine decat daca le cumpar de pe raftul librariilor. In plus, am gasit oferte bune pe elefant si libris. Daca chiar nu ai deloc bani pentru a aloca acestui hobby, exista biblioteci. De exemplu in Bucuresti, mi-am facut abonament gratuit si am imprumutat multe carti. happy Daca doresti carti in PDF, e foarte simplu sa cauti "xyz autor y pdf", ori pe Facebook, unde sunt multe grupuri in care se distribuie carti PDF.

| RobertMoon a răspuns:

Poți scrie pe google numele cărții + PDF și vezi daca o găsești. Nu trebuie să-ți facă nimeni o listă pentru că sunt prea multe. E exemplu: Crima și pedeapsa PDF și o să-ți apară un link cu numărul de pagini iar în dreapta acestuia semnul PDF și cam asta e tot.

| CIaudiu a răspuns:

Sunt extrem de multe. Uite una buna:
The Encyclopedia of Ancient and Forbidden Knowledge
https://www.mediafire.com/download/mkn5pjo591ziulu

| SingleForOne a răspuns:

Impediment pentru mine este că biblioteca publică este pe "jumătate" închisă, adică trag o bandă alb-roșie prin împrejur, și doar să-i întreb ce vreau să citesc, și-mi aduc ei sau ele, nu să cutreier prin culoare; sau în librariile din oraș, n-am voie să pun mână pe orice și cum vreau, ci supravegheat, ce văd cu ochiul, i-au, am cumpărat și am plecat... pentru că na, e pandemie, și virusul ăsta face probleme, etc.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Îți recomand "cartea psihologică Puterea Prezentului", big grin de Eckhart Tolle happy O găsești în format pe PDF și și Audio-book, sau pe YouTube. happy Funda? big grin

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

No îmi declari răspunsul câștigător, te rog? laughing

| losiac a răspuns:

Sunt o grămadă de soluții. Cea pe care am găsit-o cea mai utilă a fost un abonament la bibliotecă, cel puțin aici în București am reușit foarte repede să îmi procur un card la Biblioteca Metropolitană.