| Junseng a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru facultate, liceu sau grădiniță?

| Plato a răspuns:

"Cartea Rosie" - C.G. Jung
"Mizerabilii" - Victor Hugo
"In cautarea timpului pierdut" - Marcel Proust
"Madame Bovary" - Gustave Flaubert
"Comedia umana" - Honore de Balzac
"Elogiul nebuniei - discurs despre lauda prostiei" - Erasmus din Rotterdam
"Eseu despre orbire" - Jose Saramago
"Dragostea in vremea holerei" - Gabriel Garcia Marquez
"Un veac de singuratate" - G.G. Marquez
"In cautarea sensului pierdut", "Mintea de dincolo", "Inteligenta materiei" - toate de Dumitru Constantin Dulcan
"Litera Stacojie" - Nathaniel Hawthorne
"Rosu si Negru" - Stendhal
"Razboi si Pace" - Tolstoi
"Testamentul lui Abraham" - Igor Bergler
"Don Quijote" - Cervantes
"Douasprezece scaune" - Ilf si Petrov
"Flori pentru Algernon" - Daniel Keyes
"Concert din muzica de Bach" - H.P. Bengescu
"Solenoid" - Mircea Cartarescu

| RobertMoon a răspuns:

O să îți recomand ce am citit eu și mi-au plăcut (nu copy paste de pe net):
- Marele Gatsby de F.S. Fitzgerald
- La răscruce de vânturi de Emily Bronte
- Solaris de Stanislaw Lem
- Rebecca de Daphne du Mauriel
- Micul prinț de Antoine de Antoine de Sauxpery
- Mos Goriot, Verișoara Bette de Honoré de Balzac
- Pădurea norvegiană, 1Q84, La sud de graniță la vest de soare, Iubita mea Sptutnik de Haruki Murakami
- Cosmos, Un palid punct albastru de Carl Sagan
- Domnișoara Cristina de Mircea Eliade
- Și multe alte cărți de literatură rusă și japoneză, literatură de științe etc dacă îți place un gen anume să mă anunți.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Toti oamenii sunt muritori - Simone de Beauvoir

| TristanTzara a răspuns:

O istorie a filosofiei occidentale de Bertrand Russell.

| Lizuca1234 a răspuns:

Pe mine m-a distrat Scoala Fricosilor happy

| comyne a răspuns:

Cum nu stiu ce varsta ai iti voi recomnda carti si serii care mie imi plac( majoritatea sunt din literatura contemporana si au si seriale sau filme)
-seria de carti a Cassandrei Clare : Instrumente Mortale si celelalte
-Jurnalele Vampirilor
-Amurg
-Mr. Mercedes, Ce-am gasit al meu sa fie, Apocalipsa de Stephen King
-Codul lui Da Vinci
-Dubla Identitate
-De veghe in lanul de secara
-Oscar si tanti Roz
-ne vedem in cosmos prieteni
-Fifty Shades of Grey
-Crima si Pedeapsa
-Marele Gatsby
-Harry Potter
-Sa ucizi o pasare cantatoare
-Sub aceeasi stea
-Perla Chinei
-Tata bogat, tata sarac

Majoritatea cartilor de mai sus le-am enumerat din biblioteca mea de pe calculator, avandu-le in format pdf. Daca vrei poti gasi mai multe pe http://www.101books.ru/.

| DoctorOtker22 a răspuns:

Am fost medic la Auschwitz o carte foarte interesanta in 3 zile am citit-o e captivantă.

| DeliNes a răspuns:

"Sa ucizi o pasare cantatoare", Harper Lee, merita citita. Poveste e spusa prim ochii unei fetite, Scout, si se ocupa de diferite probleme (rasismul, nedreptatea, onoarea, etc). Daca nu una dintre preferatele mele este "Splendida cetate a celor o mie de sori" de Khaled Hosseini. Daca preferi ceva mai romantic iti sugerez "Inainte sa te cunosc" de Jojo Moyes(mult mai frumoasa decat filmul). Sau ai putea citi "Gradina secreta" de F.H.Burnett, e o carte pentru copii dar povestea e interesanta si pentru adulti. Recent am cumparat "Poveste slujitoarei" de Margaret Atwood, n-am apucat inca s-o citesc darWilliams vazut serialul si nu m-a dezamagit deloc, e foarte bine facut deci cred ca si cartea o sa fie la inaltime, daca nu peste.