| faringosept a întrebat:

Ce carti scrise de Jules Verne v-au placut cel mai mult?
mie mi-au placut foarte mult "Copii capitanului Grant", "De la Pamant la Luna", "Mihail Strogov"..."Testamentul unui excentric"...

9 răspunsuri:
| サクラ a răspuns:

Copii capitanului Grant cel mai mult, urmata de O calatorie spre centrul pamantului, cel mai putin 5 sapatamani in balon.

| alledawn a răspuns:

"Doi ani de vacanta" big grin

| MoreFun a răspuns:

Mi-au placut foarte mult "20.000 de leghe sub mari", "Copiii capitanului Grant", "2 ani de vacanta", "Capitan la 15 ani", "Nord contra Sud" si "Tinutul blanilor".
Primele carti de la Jules Verne au fost "20.000 de leghe sub mari" si "Tinutul blanilor" si m-am indragostit pe loc de operele lui. Cel mai mult mi-a placut cartea "Copiii capitanului Grant". Si acum as vrea sa citesc si "De la Pamant la Luna", sigur va fi la fel de buna.

| alserban25 a răspuns:

Pe primul loc, evident:''Ocolul pamantului in 80 de zile'' apoi ''5 saptamani in balon'' urmat de ''scoala robinsonilor'', ''de la pamant la luna'', "tinutul blanurilor", "capitanul hatteras", "steaua sudului". Oricum, Jules Verne a fost un vizionar si este autorul meu preferat. Un geniu ce si-a scris ideile sale despre viitor in carti uite, cel mai bun exemplu "de la pamant la luna" si peste doar 60 de ani de la moartea sa Armstrong impreuna cu alti 2 astronauti ajungeau pe luna.

| denysuka16 a răspuns:

Sg carte,, Ocolul Pamantului in 80 de zile,,

| faringosept explică (pentru denysuka16):

Este singura carte citita sau e singura care ti-a placut?happy

| Florescu_Paul_1997 a răspuns:

Mie mi-au placut urmatoarele carti :
,, 20000 de lege sub mari''
,,Doctorul Ox''
,,Pilotul de pe Dunare''
,, Cesar Cascabel''
,, Prichindel''
,, Insula cu elice''
siiiiii.
,, Vulcanul de aur''

| monicaangel a răspuns:

Buna! Mie mi-au placut "Calatorie spre centrul pamantului" si "20.000 de leghe sub mari", dar si celelalte sunt dragute.

| faringosept explică (pentru monicaangel):

"20 000 de leghe sub mari"...da, este o carte deosebita, insa cam prea mare abundenta de enumerari de specii, ordine si subordine ale florei si faunei acvatice.big grin
"Calatorie spre centrul Pamantului",; intersanta si foarte captivanta, insa, dupa parerea mea, ii scade din nota mult, "introducerea" de balauri sau altor creaturi de poveste.big grin