| Dumbi a întrebat:

Ce cititi? Sau ce ati citit si v-a placut mult? Niste idei despre carti S.F? happy

21 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De ce neaparat SF? O carte ca Maitreyi nu crezi ca merita citita?

| Dumbi explică (pentru sabin89):

Poate merita, dar mie imi place genul asta… Nu suport genul Sadoveanu, te plictiseste.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Ca sa citesti despre civilizatia si cultura hindusilor!
Chiar ar fi un adevarat SF pentru persoana in cauza.
Bine ca nu i-ai recomandat "Adam si Eva", a lui Rrebreanu, ca s-ar fi speriat sa afle ca un scriitor roman abordeaza teoria reincarnarii! rolling on the floor

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Apropo, ce te atrage mai mult - literatura sf sau romane de genul Wuthering heights ori Tess of the d'Urbervilles?

| Dumbi explică (pentru sabin89):

Mi se pare mult mai interesant, actiunea e mult mai complexa. Ce e asa de interesant in cartile lui Sadoveanu?

Scuze, tarziu am vazut ca de fapt i-ai raspuns lui foxy, eh laughing

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Pasiunea mea pentru muzica clasica ma face o romantica incurabila, ca atare, prefer literatura de acelasi gen; Emily Bronte sau Thomas Hardy "mancam pe paine" in adolescenta. Asta, ca tot ai adus vorba de titluri ce le apartin.
Bine, recunosc faptul ca uneori imi mai umbla si "farfurii zburatoare" prin cap, dar asta este tot o caracteristica a romanticilor laughing.
Si totusi, daca ar fi sa numesc un autor de SF-uri pe care l-am abordat la un moment dat, acesta ar fi Radu Cinamar. E un scriitor care ma intriga putin, pentru ca abordeaza subiecte actuale, si oarecum realiste; dar, in acelasi timp, tind sa cred ca are si un continut de sf (n-as putea sa-ti precizez un procent).
P.S. Imi cer scuze ca iti raspund cu intarziere, dar, dupa cum vezi, frecventa cu care intru pe site e cam slaba in ultima vreme happy

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Ca sa vezi ce cultura am, nici n-am auzit de Radu Cinamar happy Eh, si eu sunt un romantic. Imi plac carti de genul celor mentionate mai sus, filme precum A walk to remember; si chiar de autori romani (Maytrey). Apropo din nou, dintre Maytrey si Nunta in cer, pe care o consideri mai buna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru foxsilver):

Stii, intrebarea ta pare banala, dar brusc m-a pus pe ganduri, si am realizat ca intotdeauna mi-a placut prima carte a unui anume scriitor( in cazul de fata, "Maitreyi").
Faptul ca am continuat sa citesc si alte carti ale aceluiasi autor, se datoreaza impactului pe care l-a avut asupra mea prima carte.
Nu stiu cum se intampla la altii, dar judecand retrospectiv, la mine asa s-a intamplat.
Probabil ca se petrece acelasi fenomen ca in dragoste, prima nu se uita niciodata, pentru ca "vraja" e la cote maxime.
Bineinteles ca, "Maitreyi" fiind prima pe care am citit-o, m-a fascinat faptul ca am putut sa iau contact cu civilizatia indiana, chiar si numai printr-o banala lectura; mai ales ca eram la varsta adolescentei, iar in vremea comunismului Mircea Eliade inca era interzis (tentatie cu atat mai mare).
Pe de alta parte, la "Nunta-n cer" mi-am pus problema DESTINULUI; ca doi barbati sa traiasca o poveste de dragoste, cu aceeasi femeie, iar ei sa se intalneasca la un moment dat, si sa povesteasca despre dragostea vietii lor, fara ca ei sa se fi cunoscut vreodata in trecut..., iti ridica o astfel de problema.
As fi putut sa-ti raspund pe scurt, ca mi-au placut amandoua, dar am vrut sa dau (totusi) o explicatie.
Cat despre cultura..., stai lin, eu am lipsuri cu mult mai grave!
Iar Radu Cinamar, trece ca fiind un tip destul de subversiv, fapt pentru care nu i se cunoaste cu adevarat identitatea.
Cred ca scrie in genul lui Pavel Corut, desi pe acesta din urma nu l-am citit (ti-am spus ca am lipsuri grave laughing

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Stii, intrebarea ta pare banala, dar brusc m-a pus pe ganduri, si am realizat ca intotdeauna mi-a placut prima carte a unui anume scriitor( in cazul de fata, "Maitreyi").
Faptul ca am continuat sa citesc si alte carti ale aceluiasi autor, se datoreaza impactului pe care l-a avut asupra mea prima carte.
Nu stiu cum se intampla la altii, dar judecand retrospectiv, la mine asa s-a intamplat.
Probabil ca se petrece acelasi fenomen ca in dragoste, prima nu se uita niciodata, pentru ca "vraja" e la cote maxime.
Bineinteles ca, "Maitreyi" fiind prima pe care am citit-o, m-a fascinat faptul ca am putut sa iau contact cu civilizatia indiana, chiar si numai printr-o banala lectura; mai ales ca eram la varsta adolescentei, iar in vremea comunismului Mircea Eliade inca era interzis (tentatie cu atat mai mare).
Pe de alta parte, la "Nunta-n cer" mi-am pus problema DESTINULUI; ca doi barbati sa traiasca o poveste de dragoste, cu aceeasi femeie, iar ei sa se intalneasca la un moment dat, si sa povesteasca despre dragostea vietii lor, fara ca ei sa se fi cunoscut vreodata in trecut..., iti ridica o astfel de problema.
As fi putut sa-ti raspund pe scurt, ca mi-au placut amandoua, dar am vrut sa dau (totusi) o explicatie.
Cat despre cultura..., stai lin, eu am lipsuri cu mult mai grave!
Iar Radu Cinamar, trece ca fiind un tip destul de subversiv, fapt pentru care nu i se cunoaste cu adevarat identitatea.
Cred ca scrie in genul lui Pavel Corut, desi pe acesta din urma nu l-am citit (ti-am spus ca am lipsuri grave laughing )

P.S. Ti-am dat replay acum cateva zile, dar in graba mi l-am trimis tot mie. happy

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Ai dreptate, mai trebuia un "i" dupa Maitrey. In concuzie, Eliade a fost un scriitor foarte talentat, un om de mare cultura. Tot ce a iesit din pana (pixul) lui a fost de o mare valoare. Poate n-o fi el de talia lui Dostoievski sau, mai stiu eu, Hugo, Tolstoi, Dumas, dar nici prea departe nu este. Am citit recent Pe Donul linistit. Frumoasa povestea, dar, comparativ, as zice ca Eliade ii da clase lui Șolohov. Si nu numai lui. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum citesc E usor sa ucizi de Agatha Christie.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea asta de romane politiste nu este destinat copiilor sub 15 ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

De ce, ai citit-o?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Nu trebuie sa lasa copii sa afle ce au facut hotii, criminalii, alti infractori folosind armele letale, droguri, etc... Politistii ii vor prinde pana la urma cu ajutorul detectivilor!

| Dumbi explică (pentru untu):

Stai calm, nu am ganduri de criminal. laughing Si mai am 3 luni si 15 laughing

| untu a răspuns (pentru Dumbi):

laughing Asta inseamna ca mai esti in puscarie! laughing

| Dumbi explică (pentru untu):

laughing E bine ca ai inteles laughing

| untu a răspuns (pentru Dumbi):

Nu mai glumi cu asa ceva, ca cuvantul tau se implineste!

| Dumbi explică (pentru untu):

Da… sigur. laughing Tine de mine, daca vreau sa petrec anii in puscarie, nu de cuvinte sau de glume.

| Snak1998 a răspuns:

Eu sunt acum la al doilea volum din Odiseea Spatiala de Arthur Clarke. Initial l-am luat doar pe primul, dar apoi si pe celelalte 3, ca m-am hotarat ca imi place. happy

| BookaholicGirl a răspuns:

Cartea mea preferata este O Legenda de Marie Lu. Cartea este geniala...literatura contemporană...dar este foarte bine scrisa.
Este vorba despre Statele Unite ale Americii care s-au destramat, astfel s-a format Republica si Coloniile, doua state aflate in razboi una contra aalteia. Câți nea este povestita din perspectiva celor doua personaje principale si scrisa sub forma de jurnal. Un pic de romantism si aventura...autoarea a realizat o carte foarte buna. Sper ca o vei citi.