| MariusCristianCMC a întrebat:

Cum as putea invata engleza de la 0?
Dati-mi si mie un exemplu de o carte buna!

Răspuns Câştigător
| Stef98 a răspuns:

Salut!

Poti folosi Duolingo. Priveste filme cu subtitrare in engleza, te ajuta foarte mult sa retii vocabularul.

Si mai poti gasi pe net diferite exercitii.

Mult succes!

| MariusCristianCMC explică (pentru Stef98):

Mersi!
Foarte bun duolngo

| Stef98 a răspuns (pentru MariusCristianCMC):

Spor la invatat!

6 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Metoda cea mai bună este de a cumpăra dicționare de engleza sunt foarte multe de învățat.
Sunt cuvinte care trebuie să ști să le formulezi ca să traduci corect.
Unele se traduc de la stânga spre dreapta altele de la dreapta spre stânga.
Altele sunt expresii, proverbe, care nu se traduc cuvânt cu cuvânt dar au o semnificație anume iar pentru asta trebuie dicționar de expresii.
Ex1 this day we hit the ground running
traducere: Azi începem ziua în forță

Ex2 Reach for the Sky!
traducere : mâinile sus!
s-au
a-și atinge scopul
Deci engleza o înveți în ani nu luni
Dacă te apuci de engleza poți intra pe hallo dicționar englez este foarte bun.

| crazypop a răspuns:

Ca sa inveti engleza de la 0 trebuie sa iti placa foarte mult limba engleza, sa nu te plictisesti dupa cateva lectii care ti se par tie usoare si sa perseverezi pe zi ce trece.
Mai usor inveti din tutoriale de pe Youtube sau alte site-uri, poti sa citesti si carti in engleza ai sa vezi ca anumite cuvinte le intelegi si poti deduce mai usor intelesul propozitilor, cartile cele mai bune sunt cele cu exercitii si cu traducere in romana a fiecarei propozitie, cuvant care nu il stii.
https://www.youtube.com/watch?v=oav6UpcYDgo
https://www.youtube.com/watch?v=Fn8m8LHLXNU
Si asa mai departe, esti om mare te descurci tu;)

| RomanianBoy333 a răspuns:

Eu am primit de la o verisoara o carte mare care se numeste Engleza fara profesor
Cauta pe net. Ca sa vezi mai mult din ce am scris apasa pe fundita de aici=======>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

| anonim_4396 a răspuns (pentru RomanianBoy333):

Ești amuzant.