| Adrian1331 a întrebat:

Cum imi pot da seama daca intr-un text epic ipostaza naratorului este obiectiva sau subiectiva?

3 răspunsuri:
| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm a răspuns:

Subiectiv este cand povestirea se face la persoana 1, naratorul fiind martor si participant direct la actiune si obiectiv cand povestirea se face la persoana a 3-a.

| Gaspar2000 a răspuns:

Narator obiectiv, când relatarea evenimentelor se face la persoana a III-a, iar "vocea" pare să cunoască tot ce li se întâmplă personajelor;
narator personaj, narator subiectiv, când relatarea se face la persoana I, naratorul devenind personaj în text, exprimându-și părerea cu privire la fapte, locuri sau personaje.