| Alexandru_Catalin_1990_HAFY a întrebat:

Salut, daca merg la profilul contabilitate(profil economic), pot urma o facultate in domenium IT dupa terminarea acestui liceu? Din ce dai teze la profilul economic? dar bac-ul?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De urmat poti urma orice facultate vrei, important e sa faci fata la matematica care se face la o facultate de profil IT

| Mayar a răspuns:

O facultate in domeniul It inseamna ca ai invatat in liceu, ca ti-ai pus bazele intr-un limbaj de programare : C++ sau C.
In facultate vor relua ideile principale ale limbajului dep rogramare studiat in liceu o singura intalnire, dupa care vor trece mai departe in studiere aprofundata, baza pe cunostintele din liceu.
Cum tu nu esti la mate-info, trebuie sa studiezi in timpul liber unul dintre cele 2 limbaje de programare temeinic - sa stii atatteorie, cat si exemple pe care sa le rezolvi, sa le analizezi, sa le intelegi.

Se presupune ca ar trebui sa stii si matematica. La profilul economic faci m2, drept urmare trebuie sa studiezi suplimentar doar despre matrici, rangurile unei matrici.

| Rimidalvv a răspuns:

La bac o sa dai din matematica, romana si la alegere o sa ai logica si geografie.
Si bineinteles, poti sa urmezi orice facultate foresti.

| CristinaDeux a răspuns:

Nu numai ca urmezi orice facultate doresti, dar la final primesti diploma de tehnician in activitati economice pe baza unui atestat.
Teze: Romana, matematica si economie.
Bac: Romana, matematica, si de ales intre economie, geografie si psihologie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru CristinaDeux):

Atestatele le dai cu profesorii de la clasa, practic sunt egale cu 0.

| CristinaDeux a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Practic noi am avut comisie formata din alte cadre didactice. Si este o diploma. O calificare este egala cu 0?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru CristinaDeux):

Da. Exact ca cea de bac. Din moment ce este o inflatie de diplome, nu mai valoreaza prea mult, nestiind cine o ia pe drept si cine nu.