| faringosept a întrebat:

De ce romanii inteleg mult mai mult enunturi din celelalte limbi neo-latine, pe cand vorbitorii acestor limbi nu inteleg mai nimic din limba romana?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ochii acelor vorbitori, romana este echivalenta cu rusa, deci gandeste-te cum ti se pare tie limba rusa, incâlcită rău

| faringosept explică (pentru anonim_4396):

Ascultand cateva propozitii in romana, un vorbitor de limba portugheza mi-a zis ca limba romana incepe ca italiana, se continua ca rusa si se sfarseste ca germana.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru faringosept):

Era si un episod din south parca, dacă ştii, in care fac aia misto de Romania, si ma rog, in episod romanii vorbeau limba rusa sau ceva de genul

| faringosept explică (pentru anonim_4396):

Fonetic vorbind, romana s-ar asemana foarte mult cu albaneza. Prima data cand am auzit asa ceva m-a pufnit rasul, insa dupa ce am cautat cateva fraze vorbite in albaneza, desi nu se distingea nici un cuvant similar, felul cum "urca"si "cobora" accentul m-a pus un pic pe ganduri.
Cred ca asemanarea perceputa dintre romana si albaneza, este similara celeia dintre chineza si japoneza: doua limbi absolut total diferite dar pe care noi le vedem asemanatoare

| anonim_4396 a răspuns (pentru faringosept):

Da, se aseamana si cu albaneza si cu macedoneana, nu prea ma pricep, dar cred ca cea mai concludenta asemanare cu aceste limbi, e data de limba aromâna, caută să vezi cat se aseamana

| faringosept explică (pentru anonim_4396):

Nici acum nu au ajuns lingvisticii la un numitor comun in ceea ce priveste statutul limbii aromane: unii sunt de parere ca este o limba romanica de rasarit ca si limba română, altii ca este un dialect al limbii române.Este prea diferita ca sa fie un dialect, dar prea asemanatoare ca sa fie o limba.

| xtembix a răspuns:

Pentru ca limba romana este o limba foarte grea.

| faringosept explică (pentru xtembix):

Din diverse opinii auzite, inclin sa cred ca nu e chiar atat de greu de invatat pentru un strain. Am observat ca se intampina dificultati la pronuntie, si nu la gramatica, asa cum credeam